Dziękuję i proszę o więcej. Ktoś powiedział kiedyś, że jeśli jedyną modlitwą, jaką odmawiasz, jest „Dziękuję”, to wystarczy. Chcę więc teraz, wykorzystując tę wolną chwilę, podziękować za to, co już dostałem. Piszę to nie jako tzw. ekolog, nie jako człowiek z Greenpeace, ale jako Maciek.
Torfowiskom, roślinom i zwierzętom Doliny Rospudy chwilowo nie zagrażają buldożery i umysły, w których postęp ma symbol autostrady. Nie wiemy na jak długo. Być może opamiętanie władzy i urzędników nie nadejdzie i będziemy musieli ponownie się zjawić nad Rospudą w końcu lipca. Być może jeszcze wcześniej. Dostaję wiele listów z pytaniem, jakie są szanse na ostateczne uratowanie Doliny. Jak zawsze odpowiadam: Nie wiem. Nie myślę o szansach i nie pozwalam się omamić nadziejom. Myślę o tym, co mogę zrobić, żeby się udało. Wiem teraz, że ludzi, którzy myślą podobnie, jest dużo więcej.
Ktoś powiedział kiedyś, że jeśli jedyną modlitwą, jaką odmawiasz, jest: „Dziękuję”, to wystarczy. Chcę więc teraz, wykorzystując tę wolną chwilę, podziękować za to, co już dostałem:
– wszystkim, którzy pisali i dzwonili, i mówili: Wytrzymajcie, jesteśmy z Wami… niezależnie od tego, czy mieli 10 czy 75 lat. Nawet nie wiecie, jak bardzo to się liczy…
– wszystkim tym, którzy coś dali na rzecz ratowania Rospudy – swój czas, pieniądze, ubrania, żywność, te wszystkie wiersze i hasła. Bez tego wsparcia byłoby nam nieporównywalnie ciężej;
– tym wszystkim, którzy przybyli nad Rospudę, żeby dać świadectwo i dzięki którym powstała ta wibrująca atmosfera życzliwości i humoru;
Pewnej nocy przy ognisku dotarło do mnie, z jak wieloma z Was mógłbym związać się jedną liną.
– ludziom, którzy byli na Świętej Annie. Za przykład i za wszystkie rady, które nam przekazywaliście;
– wszystkim ludziom z wszystkich nieformalnych grup i organizacji ekologicznych. Za wiedzę, wspaniałe pomysły i przede wszystkim za determinację;
– nawróconemu Adamowi. Za to, że nie traciłeś humoru nawet w ciężkich dla Ciebie chwilach i za to, że nauczyłeś mnie, jak odróżnić trop psa od wilka;
– Asi, czyli tajnej agentce Zielonej Rewolucji, która zdobywając informacje, wchodzi oknem, gdy wyrzuca się ją drzwiami;
– Jasiowi, za to, że się nie poddał;
– Magdzie, za to, że wytrzymałaś i byłaś taka świetna Królowa Matka obozu;
– całej załodze polskiego Greenpeace’u za… długo by wymieniać…
również za przypominanie mi o własnych funkcjach życiowych oraz za cierpliwość wobec mnie;
– mojej rodzinie i bliskim za wszystkie SMS-y i telefony;
– moim rodzicom… no niestety, to w dużej mierze Wasza wina 🙂
Ale przede wszystkim dziękuję ziemi, zimnemu morzu, malwom i kaczeńcom, gorylowi i niedźwiedziowi, ptakom nad Rospudą i Biebrzą. Za inspirację i siłę, którą mi dajecie.
Wielu z Was czuje w kościach, że Rospuda i Via Baltica to nie koniec, że czekają nas daleko trudniejsze rzeczy. To dopiero początek. Dziękuję. I proszę o więcej.
Maciek Muskat
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.