Uroczysty wieczór z Poetą i Jego poezją odbędzie się 18 grudnia 2018 r. w sali Posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, ul. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu. Początek tego wydarzenia zaplanowano na godz. 18.00.
Zapraszają Organizatorzy: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji oraz Wydawnictwo Literackie „Atena”. Jubileusz Marka Słomiaka objął swoim honorowym patronatem Prezydent Poznania.
Marek Słomiak urodził się i mieszka w Poznaniu. W latach 1972 – 1974 pełnił funkcję sekretarza zarządu Koła Młodych Związku Literatów Polskich w Poznaniu, a od 1974 do 1977 roku był prezesem zarządu Koła Młodych. W tym okresie z jego inicjatywy odbyły się: „Sympozjum Młodej Poezji Województw Zachodnich i Północnych” w Chodzieży (1974 r.) i „Ogólnopolska Wiosna Poetycka” w Jarocinie (1975 r.). Zarząd Główny Związku Literatów Polskich przyznał w 1975 roku M. Słomiakowi roczne stypendium imienia Tadeusza Borowskiego. W okresie od 1973 do 1978 roku był redaktorem naczelnym serii wydawniczej „Witryna Poetycka”, ukazującej się nakładem OKS „OdNowa” w Poznaniu. W 1973 roku założył Grupę Poetycką „OdNowa”, która definitywnie zakończyła swoją działalność w roku 1977. W 1978 roku zainicjował serię spotkań oraz wydawnictw pod wspólną nazwą „Salon Poetycki u Marka”, które odbywały się do 1990 roku, z przerwą na stan wojenny od grudnia 1981 roku do wiosny 1983 roku. Od 1980 do 1983 roku był członkiem Rady Krajowej Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy w Warszawie. W latach 1988 – 1989 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego ukazującego się w Poznaniu pisma literackiego młodych pn. „Tytuł”.
Debiutował zbiorem wierszy pt. „Próby liryczne” w 1968 roku. Opublikował kolejne zbiory poetyckie: „Czas” w 1974 roku, „Wobec czasu” w 1975 roku, „…a jednak o niej” – w 1981 roku oraz „Słowo” w 1987 roku. W Instytucie Wydawniczym „Świadectwo” ukazała się w 2011 roku książka poetycka jego autorstwa pt. „Powróćmy z długich samotnych podróży” oraz w tym samym wydawnictwie – książka poetycka pt. „Otwarte cykle czasu” w 2012 roku. A w 2013 roku Instytut Wydawniczy „Świadectwo” wydał kolejną jego książkę poetycką pt. „Psalmy światłości strzegące”, która zdobyła nagrodę im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno za rok 2014. W 2016 roku poetycka myśl Marka Słomiaka mówiła z kart zbioru „Listy czasu jak słowa drżenie”. Owocem zaś najnowszej inicjatywy wydawniczej, skupionej na twórczości Marka Słomiaka, jest zbiór „Wiersze wybrane 1968 − 2018”, który ukazał się niedawno nakładem Wydawnictwa „Atena”.
Poeta zdobył również wiele wyróżnień i nagród w różnych konkursach poetyckich, m.in. „Konfrontacje 70”, „O beret OdNowy”, „O Pierścień Dąbrówki” itp. Publikował swoją poezję w Polskim Radiu, w Telewizji Polskiej (w programie 2), w prasie literackiej i codziennej, m.in. w „Nurcie”, „Akancie”, „Okolicy Poetów”, „Protokole Kulturalnym”, „Radostowej” itp. Zamieścił również swoje wiersze w audycjach Radia Emaus. Drukował także w różnych almanachach poetyckich, takich jak: „Rysopis”, „Studenckie Kluby i Grupy Poetyckie”.
Obecnie jest członkiem Międzynarodowego Artystycznego Stowarzyszenia Tradycji Regionalnych i Narodowych „MASTRiN” Wielkopolska – Unia Europejska w Poznaniu, nurtu EKO-ART, Klubu Literackiego „Dąbrówka” w Poznaniu, korespondentem Miesięcznika Kulturalno-Społecznego „Teczka – Paris” (TECZKA) Association „Les Amis de C. K. Norwid” w Paryżu, a także – członkiem Zarządu Fundacji Literackiej Anny Elżbiety Zalewskiej w Poznaniu.
Stefania Pruszyńska
Biogram M. Słomiaka nadesłany przez organizatora, opublik. w oprac.: Redakcji GAI-S.P.
Fot. Marka Słomiaka: Stefania Pruszyńska
Na fotografii: Marek Słomiak podczas jednego ze spotkań Klubu Literackiego „Dąbrówka” (21.04.2015 r., spotkanie z niem. pisarzem Reinhardem Grossmannem)
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.