Głos środowiska literackiego nie tylko Poznania czy Wielkopolski, lecz także wielu ośrodków życia literackiego w Polsce i Europie, zyskał nowe forum prezentacyjne i dialogu – Międzynarodową Konferencję Poetycką, organizowaną w Poznaniu co rok jesienią przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich.
Dwie edycje tego wydarzenia: pierwsza − w 2017 roku i druga − w 2018 roku potwierdzają, że zorganizowanie forum w formule międzynarodowej konferencji poetyckiej może odgrywać rolę inicjatywy nie do przecenienia. Bezpośrednie kontakty twórców z różnych kręgów kulturowych i obszarów językowych mają duże znaczenie dla dziedziny kultury w ogóle, a kultury literackiej i jej rozwoju w szczególności. Poza wszystkim − samo stworzenie platformy dialogu literatów jest zapotrzebowane nie tylko po stronie polskiej.
Formuła Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej oparta jest o bezpośredniość uczestnictwa w jej programowych celach-wydarzeniach: rodzimi, poznańscy i wielkopolscy poeci wraz poetami z innych regionów Polski i z poetami, gośćmi z zagranicy, uczestniczą w wykładach, dyskusjach, spotkaniach artystycznych. Odwiedzają zaplanowane w programie konferencji placówki w Poznaniu czy centra kultury w miastach regionu Wielkopolski, w których mają okazję zaprezentować swoją twórczość, nawiązać kontakt ze słuchaczami i podjąć dyskusję. Poznają Wielkopolskę i niosą dalej jej obraz, wrażenia, treści dyskusji czy z występów, zorganizowanych z myślą o nich jako uczestnikach konferencji przez podejmujących ich gościną gospodarzy placówek kulturalnych w regionie. Wymieniają się świeżo wydanymi i przywiezionymi książkami, różnymi informacjami, w tym tymi koniecznymi do kontaktu korespondencyjnego bądź telefonicznego. Jak się okazuje – uczestnicy konferencji spontanicznie i osobiście deklarują również rekomendowanie Poznania, regionu Wielkopolski i poznanych podczas wyjazdów miast, ośrodków kultury, stowarzyszeń artystycznych, twórczych czy poetów, z którymi nawiązali kontakt.
W niniejszej publikacji komentuję i ilustruję fotografiami przebieg z II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej (z jesieni 2018 r.). A o inicjacji Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, jej pierwszej edycji jesienią 2017 r., znajdą Państwo informacje, komentarz i fotografie we wcześniejszej publikacji pt. „I Międzynarodowa Konferencja Poetycka rozpoczęta debatami w Poznaniu” (załączam link pod opisem fotografii).
Szczegółowy zaś przebieg z opisami wydarzeń I Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w 2017 roku prezentuje książka „Być dobrym jak chleb”, zredagowana przez Danutę Bartosz.
Danuta Bartosz. Fot.: Red. GAI
Danuta Bartosz jest inicjatorką, kuratorką i organizatorką wraz z reprezentowanym przez nią zespołem Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich − Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, której pierwsza edycja odbyła się jesienią 2017 roku. Poetka, aforystka, redaktorka, ponadto prezes Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki”. Żarliwa kreatorka wielu wydarzeń ważnych dla poznańskiego i wielkopolskiego środowiska literackiego, piastująca poprzednio przez wiele lat rolę reprezentantki Zarządu Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Wydawnictwo „Być dobrym jak chleb” stanowi ciekawe resume pierwszej edycji Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej − zawiera materiały stanowiące faktografię tego wydarzenia. Jest jedną z wielu realizacji edytorskich Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki”.
Szczególne znaczenie pośród wydawnictw Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki” mają dwujęzyczne antologie poezji współczesnej: polsko-niemieckie, polsko-francuskie oraz aforystyczne. Planowane są także wydania antologii poetyckich w innych językach, a przygotowywana jest antologia polsko-angielska. Wszystkie te wydawnictwa niosą obraz twórczości poetyckiej środowiska literackiego nie tylko Poznania i Wielkopolski, lecz szerszego − z innych regionów Polski i uczestników Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej z krajów Europy czy nawet spoza Starego Kontynentu.
Dwujęzyczne antologie poezji znakomicie wkomponowują się w Międzynarodową Konferencję Poetycką, a aforystyczne − w kaliski „Aforystykon”, któremu patronuje Urszula Zybura, poetka, aforystka z Kalisza, będąca również jako przedstawicielka Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich współorganizatorką Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej. Realizacje edytorskie „Po-tyczek aforystów” są zbiorami aforyzmów autorów poznańskiego i wielkopolskiego środowiska literackiego.
Wszystkie wydawnictwa, projekty Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki”, ukazały się pod redakcją Danuty Bartosz.
Dwujęzyczne antologie poezji współczesnej, poza swoimi najważniejszymi funkcjami jako zbiory treści literackich, podczas konferencji niejednokrotnie okazują się też komunikatorami − źródłami informacji personalnych przydatnych w rozpoznawaniu rozmówców po imionach i nazwiskach z ich utworów i biogramów podanych w tych wydawnictwach. Uczestnicy MKP często korzystają z antologii w ten sposób, pozostawiając też w nich dedykacje poznanym i sympatyzującym z nimi poetom.
Czytelnikom nie mającym wydawnictwa drukowanego, w którym podane są szczegóły, a interesującym się tym, co tematycznie i merytorycznie Międzynarodowa Konferencja Poetycka wnosi do barw i treści kultury w Poznaniu i Wielkopolsce, polecam chociażby prześledzenie haseł zapowiedzi podanych w programach MKP. W Internecie źródłowym miejscem publikacji programów Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej jest witryna Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich: http://www.zlpwlkp.pl/, w której również na bieżąco pojawiają się różne materiały informacyjne, artykuły, zapowiedzi wydarzeń dotyczących artystycznego środowiska literackiego oraz prezentacje. Odwołują się zaś do tego źródła media prasowe przyjmujące patronat nad tymi wydarzeniami.
Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, współpracująca z Wielkopolskim Oddziałem Związku Literatów Polskich, podaje swoje dossier zarówno w witrynie WO ZLP, jak i w oddzielnej własnej.
Edytorstwo twórczości literackiej wymaga wielu specjalistycznych prac i materiałów. To cel jednak ważny, aby kultura mogła ubogacać swoje zasoby nowymi utworami, dziełami i w pełni się objawiać w przestrzeni publicznej.
Warto też zauważyć, że gdy twórczość poetycka czy w ogóle literacka jest tłumaczona na inne języki i pojawia się na przykład w wydawnictwach dwujęzycznych − ta przestrzeń prezentacji i odczytu treści literackich jest znacznie poszerzona o krąg odbiorców w innych krajach. A taki efekt inicjatyw translatorskich i edytorskich jednoznacznie sprzyja pobudzaniu zarówno w środowisku literackim, jak i poza nim − wzajemnego zainteresowania twórców z różnych krajów treściami twórczości, zaspokojeniu potrzeb poznawczych, inspiracjom czy dyskusjom, a więc dialogowi. Bezsprzecznie, i co bardzo istotne, służąc tak wielu dobrom, stwarza klimat do lepszego rozumienia się ludzi różnych kultur.
Stefania Pruszyńska
Fot. Red. GAI: Stefania Pruszyńska
Fot. 1-24: Fotoreportaż z wydarzeń II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej (2018 r.) w Poznaniu i Pile
Na fot. 1: poeci pod pomnikiem Adama Mickiewicza czytają swoje strofy; Na fot. 2: gość specjalny II MKP Світлана Бреславська − Switłana Bresławska i Kazimierz Burnat w Pałacu Działyńskich, prezentacja m.in. tomiku poetyckiego Switłany Bresławskiej „Na linii oddechu”; Na fot. 3: Zbigniew Kresowaty z laurem II MKP: Medalem Nikosa Chadzinikolau; Na fot. 4 (od lewej): Bogusława Janicka i Aïcha Vesin Chérif; Na fot. 5: W poznańskim lokalu „Pretekst”: Danuta Bartosz, dziennikarki Radia Emaus i ks. Maciej Kubiak − redaktor naczelny Radia Emaus, stacji, która emitowała audycję poetycką „Posłuchaj bicia serca”; Na fot. 6.: Ares Chadzinikolau na Targowisku Miejskim w Pile (poezja na targowisku była wydarzeniem w tym mieście dla jego mieszkańców i nas wszystkich); Na fot. 7: (od lewej): Urszula Zybura, (w środku w wiśniowej marynarce): Kazimierz Burnat i (po prawej): Dirk-Uwe Becker; Na fot. 8: Dieter Kalka z bandeonem w Pałacu Działyńskich; Na fot. 9 (od lewej): Urszula Zybura, Marek Wawrzkiewicz, Danuta Bartosz; Na fot. 10: Tadeusz Żukowski w sali Herbowej Collegium Minus (inauguracja II MKP, laudacja w związku z Nagrodą im. Wincentego Różańskiego); Na fot. 11: Łukasz Jerzy Kaczmarek − laureat Nagrody im. Wincentego Różańskiego i Małgorzata Jańczak − dziennikarka Radia Emaus; Na fot. 12: W Pałacu Działyńskich spektakl teatralny „Biało-czerwona” młodzieży licealnej z XX LO im. K.I. Gałczyńskiego w Poznaniu − „Scena Młodych”; Na fot. 13: W Pałacu Działyńskich prof. dr hab. Beata Sommerfeld (po prelekcji pn. „Współczesna poezja niemieckojęzyczna i korespondencja sztuk”), Urszula Zybura i Danuta Bartosz; Na fot. 14: Podczas kolacji z koncertem i wykładem w lokalu „Pretekst”, przy stole siedzą: (od lewej strony) Teodozja Zariwna, Marek Słomiak, (pośrodku) Stefania Pruszyńska i (na pierwszym planie z prawej strony) Iryna Myronenko; Na fot. 15: Witold Zakrzewski przy jednym z dwóch zaprezentowanych obrazów jego autorstwa w trakcie prelekcji „Narracje w malarstwie”; Na fot. 16: „Poezja na targowisku” w Pile. Po przemówieniach powitalnych dzieci i prezydent Piły Piotr Głowski; Na fot. 17: Inauguracja II MKP w sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM; Na fot. 18 i 19: „Poezja na targowisku” w Pile; Na fot. 20: Występ młodzieży szkolnej z ZSE w Pile w spektaklu przypominającym postać Piete Kuhr, 12-letniej autorki dzienników, w których opisała okrucieństwo I wojny światowej; Na fot. 21: Prelekcja dr. Ryszarda Kupidury o przekładzie współczesnej poezji − w sali Lubrańskiego podczas inauguracji II MKP; Na fot. 22: Byliśmy gośćmi w ZSE w Pile; Na fot. 23: Prelekcja prof. zw. dr. hab. Jarosława Poliszczuka „Ukrainistyka wczoraj, dziś i jutro” w sali Lubrańskiego podczas inauguracji II MKP; Na fot. 24: Byliśmy także gośćmi w Bibliotece Publicznej w Pile; na fot. pośrodku (w malinowej sukience): Gabriela Szubstarska; Na fot. 25: Danuta Bartosz; Na fot. 26 i 27 okładki wydawnictw; Na fot. 28: Ślad dialogu z poetami spoza Polski, o którym piszę, to choćby odwzajemnione dedykacje − jak te, które na moim egzemplarzu antologii polsko-niemieckiej wpisał Dirk-Uwe Becker, a Aïcha Vesin Chérif pozostawiła w tomie poezji, którym mnie obdarowała. Wielu spośród uczestników Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej podobnie zadbało o taki wyraz swoich intencji.
I Międzynarodowa Konferencja Poetycka rozpoczęta debatami w Poznaniu