Film z koncertu Międzynarodowej Orkiestry Cygańskiej Auli UAM w Poznaniu z poezją i wernisażem wystawy obrazów zaproszonych gości specjalnych, który przywiódł do tego przybytku kultury muzycznej 20 sierpnia 2017 roku tłumy zaciekawionych miłośników wszystkich sztuk, przygotował Delfin Łakatosz, młody reżyser współpracujący z Fundacją „Bahtałe Roma”, prowadzoną przez prezes Annę Markowską – organizatorkę tego wydarzenia. Tę biesiadę artystyczną akcentuje dołączona w finale filmu kolekcja fotografii Zbigniewa Skibniewskiego.
Słuchacze, jak Państwo mogą zauważyć w nagraniu filmowym – nie tylko dopisali swoją obecnością, lecz z rozochoceniem reagowali na żywe rytmy i finezje niezwykłej muzyki cygańskiej. W skupieniu i zafascynowaniu chłonęli zarówno wirtuozerskie popisy znakomitych muzyków, jak i poetyckie strofy, wyróżniając obfitością oklasków wybrane utwory z obu artystycznych łąk, a też na stojąco.
W I części koncertu wystąpili: Liza – solistka z muzykami i Stefania Pruszyńska – poetka, gość Międzynarodowej Orkiestry Cygańskiej. A Rada Bogusławska – tancerka z zespołem, choreograf, Róża Łakatosz – poetka, gość Międzynarodowej Orkiestry Cygańskiej – zaprezentowali się w II części koncertu.
Międzynarodowa Orkiestra Cygańska zagrała pod kierunkiem genialnego cymbalisty – wirtuoza Antona Conki, którą tworzą znakomici muzycy romscy z Czech, Słowacji i Węgier: Anton Conka – cymbały węgierskie, Jan junior Conka – I skrzypce, Jan Conka – II skrzypce, Erik Holub – III skrzypce, Ladislav Tuleja – altówka, Roman Holub – wiolonczela, Arpad Tuleja – kontrabas, Jozef Krajcovic – klarnet.
Obrazy, grafiki, rysunki na wystawie plastycznej, zaaranżowanej w holu na parterze, przedstawili: Róża Łakatosz, Delfin Łakatosz, Noemi Łakatosz i autorka tej publikacji: Stefania Pruszyńska. Prace na wystawie w Auli UAM przyciągały uwagę publiczności wychodzącej z koncertu. Dla wielu, a zatrzymywali się przy nich z uwagą zaciekawieni tą dodatkową atrakcją wydarzenia, była to okazja do nawiązania dialogu z nami, ich autorami, a także zaangażowanymi na scenie koncertowej.
Konferansjersko błysnęli na tym wydarzeniu młodzi utalentowani Noemi Łakatosz i licealista Paweł. Noemi znana już także bohaterka różnych scen rodzajowych, krótkich wymownych fabuł, nierzadko humorystycznych, parodystycznych czy science fiction w filmach swego brata Delfina. Oboje słyszalni i widzialni w nagraniu filmowym, tutaj w zestawie obrazów z obiektywu prezentują się na fot. 10.
Autor fot.: Delfin Łakatosz. Oprac. red. GAI
Puentą koncertu z poezją była niezwykle żywiołowa burza braw powstałej z foteli wrażliwej, zauroczonej i domagającej się bisów publiczności.
Organizator wydarzenia Fundacja „Bahtałe Roma” ma w prezes Annie Markowskiej od lat rzeczniczkę kultury romskiej i dialogu artystycznych środowisk romskich ze środowiskami innych narodów, mniejszości narodowych. Integracyjne spotkania literackie podczas corocznych Światowych Spotkań z Kulturą Romską stanowią żywy przykład umiejętnego łączenia kultury literackiej i muzycznej, który taki wybór programowy czyni drogą dla wielu przedsięwzięć kulturalnych. Podobnie jak Anna Markowska, jestem gorącą zwolenniczką tak pomyślanego dialogu w przestrzeni publicznej. Miałam niejednokrotnie niewątpliwą satysfakcję z wielu ról, którymi od lat popieram różne wydarzenia inicjowane przez Annę Markowską. Tym razem – z kolejnego zaproszenia jako gościa do prezentacji swojej poezji podczas tego koncertu oraz wystawienia obrazów i grafik na okołokoncertowej wystawie.
Informacje o tym wydarzeniu, wpisującym się w dialog kultur, znajdą Państwo także w podanej wcześniej zapowiedzi w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl www.impresjee.pl.
Patronami medialnymi koncertu z poezją i wystawą w Auli UAM byli:
TVP3 Poznań, Radio Poznań, Miasto Poznań i redagowana przeze mnie Gazeta Autorska IMPRESJee.pl.
Stefania Pruszyńska
(Red. GAI)
Zaproszenie na koncert Międzynarodowej Orkiestry Cygańskiej, prezentację poezji i wystawę w Auli UAM w Poznaniu
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.