Zarządzanie halą sportowo-widowiskową „Arena”, otwarcie Targów na Poznań oraz wielopoziomowy parking to tylko niektóre pomysły rozwoju Międzynarodowych Targów Poznańskich. Firma odchodzi od tradycyjnego skojarzenia z organizacją stoisk targowych na rzecz wielokierunkowego rozwoju jako międzynarodowe miejsce spotkań.
Najbliższe lata będą dla MTP intensywnym okresem rozbudowy programu wystawienniczego. Oznacza to inwestowanie w najlepsze wydarzenia targowe, które już w tej chwili należą do czołówki europejskich targów. Zarząd planuje również wprowadzić do programu nowe wydarzenia targowe. Trwają prace koncepcyjne i organizacyjne dotyczące targów, które na polskim rynku odbędą się po raz pierwszy. Równocześnie zarząd rozważa opcję przejmowania dobrych targów w Polsce o już zbudowanej renomie.
Inwestycje infrastrukturalne. Międzynarodowe Targi Poznańskie przez najbliższych pięć lat czeka mnóstwo inwestycji. Obecnie w przebudowie znajduje się pawilon nr 6 i 6A, w przyszłym roku przebudowany zostanie pawilon nr 4. Wyremontowane zostaną jeszcze dwa przejścia między halami – między „piątką” i „czteropakiem”. Po tych inwestycjach wszystkie hale MTP będą odnowione, a poznańska infrastruktura stanie się w ten sposób jedną z najbardziej konkurencyjnych na świecie.
Parking MTP. Budowa parkingu rozpocznie się wiosną 2018 roku. Obiekt ten, planowany jako pięciokondygnacyjny z lokalizacją między pawilonem 1 a 15, będzie oddany do użytku jesienią tego samego roku. Ta inwestycja stworzy ponad 400, a w przyszłości docelowo 1200 nowych miejsc parkingowych. Będą z nich korzystać goście MTP i mieszkańcy. Dla samochodów ciężarowych zostaną przygotowane redy poza miastem lub na jego obrzeżach. W ten sposób miasto pozbędzie się korków i sytuacji blokowania ulic w pobliżu targów przez samochody dostawcze.
Otwarcie terenu MTP dla Poznania. MTP pracują nad koncepcją wydzielenia z obecnego obszaru targów nowego centrum kulturalnego Poznania. Część terenu będzie otwarta dla ruchu pieszego. Pojawi się w niej więcej zieleni. Wydzielony teren ma obejmować pawilon nr 15, gdzie dziś w Sali Ziemi odbywają się koncerty, spektakle i kongresy, pawilon nr 2, czyli halę koncertową, pawilon nr 1 oraz pawilon nr 12. Pawilon nr 1 ma być miejscem spotkań, gdzie tworzy się biznes. Pojawi się opcja coworkingu, akcelerator start-upów, przestrzeń do prezentowania idei miejskich. W „dwunastce” planowane jest interaktywne muzeum polskiej gospodarki i historii targów.
Finansowanie inwestycji. Zarząd MTP poszukuje możliwości pozyskania środków na inwestycje poprzez sprzedaż terenów w Żernikach oraz działki pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Matejki a Ułańską.
MTP jest właścicielem ok. 200 ha ziemi rolnej w Żernikach. Teren ten jest nieutwardzony, bez uzbrojenia i infrastruktury potrzebnej do organizacji wydarzeń targowych. Organizacja targów na tym terenie wymagałaby wydatków rzędu dziesiątek, jeśli nie setki milionów złotych. Przeprowadzone analizy pokazują, że taka inwestycja nie byłaby opłacalna. MTP chcą sprzedać teren w etapach. Środki wykorzystają na rozwój swojej działalności i inwestycje na terenie macierzystym.
MTP są właścicielem 6,5 ha gruntu między ulicami Grunwaldzką, Matejki a Ułańską. Obecnie znajduje się na nim parking, który ze względu na odległość od hal targowych nie jest funkcjonalny. Teren ma zostać sprzedany do roku 2019. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na budowę wielopoziomowego parkingu na terenie macierzystym MTP. MTP chcą zadbać o to, by po sprzedaży dzielnica nie straciła swojego unikatowego charakteru, dlatego zabiegają o ustalenie warunków zabudowy dla tego obszaru.
Przemysł spotkań. Działalność Międzynarodowych Targów Poznańskich opiera się dziś na siedmiu filarach. To już nie tylko targi rozumiane jako rozmowy biznesowe prowadzone na stoiskach, ale przemysł spotkań. W skład tego przemysłu wchodzi m.in.: organizacja kongresów, konferencji, megaeventów, kiermaszy, ale też wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Naturalną drogą rozwoju biznesu jest więc dla MTP pozyskanie dodatkowej przestrzeni, dlatego zarząd MTP stara się o uzyskanie roli operatora hali sportowo-widowiskowej „Arena”.
„Arena”. Zarządzanie „Areną” pozwoli pozyskiwać nowe wydarzenia, na które nie było już miejsca na naszych rodzimych terenach. Hala będzie miejscem wydarzeń sportowych oraz wydarzeń kulturalnych, festynów i kiermaszy. Prace zachowają unikatowy charakter elewacji budynku. Modernizacja obejmie m.in.: instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, oświetlenie, nagłośnienie oraz zainstalowanie klimatyzacji. Niezbędna będzie budowa parkingu. Remont rozpocznie się pod koniec 2018 roku i zakończy się w 2020 roku.
Inf. prasowa Centrum Prasowego MTP: Karolina Nawrot, rzecznik prasowy MTP
(OredPAI: SP)
Fot.: Stefania Pruszyńska
Na fot.: pawilon 11 MTP z tzw. iglicą MTP
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.