Gazeta Autorska IMPRESJee.pl

    Gazeta Autorska IMPRESJee.pl

    • Gazeta Autorska IMPRESJee.pl
    • Kultura
    • Literackie Krużganki IMPRESJee.pl
    • W TECE ART-RED
    • REDAKCJA. INFORMACJE

    0

    Gazeta Autorska IMPRESJee.pl · Kultura · Literackie Krużganki IMPRESJee.pl · Nauka, Natura, Społeczeństwo

    Nagrody Nobla 2019

    • by Stefania Pruszyńska
    • Październik 10, 2019 at 10:44 pm

    W dziedzinie literatury tegorocznymi noblistami zostali: polska pisarka Olga Tokarczuk i austriacki pisarz Peter Handke.

    Szwedzka Akademia w Sztokholmie czwartego dnia ogłoszeń tegorocznych noblistów − 10 października przyznała w dziedzinie literatury Nagrodę Nobla 2018 polskiej pisarce Oldze Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”, oraz Nagrodę Nobla 2019 − austriackiemu pisarzowi Peterowi Handke „za wpływową pracę, która dzięki pomysłowości językowej zgłębiała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

    Pośród 53 kobiet, zdobywczyń Nagrody Nobla od czasu jej przyznawania (1901 r.), Polska może się poszczycić aż trzema laureatkami, w tym jedną dwukrotną. Olga Tokarczuk, tegoroczna polska noblistka z literackim piórem, dołączyła do panteonu z dwiema wielkimi Polkami: niezapomnianą Wisławą Szymborską – poetką, laureatką Literackiej Nagrody Nobla z 1996 r. i Marią Skłodowską-Curie – pierwszą kobietą zasłużoną odkryciami na niwie naukowej, dwukrotną laureatką Nagrody Nobla − w 2003 roku z fizyki i 2011 roku z chemii.

    W MEDYCYNIE. Komitet Noblowski 7 października  ogłosił w Sztokholmie, że tegoroczny Nobel z fizjologii i medycyny otrzymają trzej naukowcy: Brytyjczyk sir Peter J. Ratcliff i dwaj Amerykanie:  William G. Kaelin Jr. i Gregg L. Semenza za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian.

    Zbadane przez tegorocznych noblistów z medycyny sposoby reagowania komórek na poziom stężenia tlenu w opinii naukowców mogą mieć zastosowanie w stworzeniu nowych leków potrzebnych w kardiologii czy onkologii.

    William G. Kaelin Jr. urodził się w 1957 roku w Nowym Jorku. Uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Duke’a w Durham. Odbył specjalistyczne szkolenie z zakresu chorób wewnętrznych i onkologii na Johns Hopkins University w Baltimore oraz w Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie. Założył własne laboratorium badawcze w Dana-Farber Cancer Institute i został profesorem zwyczajnym w Harvard Medical School w 2002 roku. Jest badaczem Instytutu Medycznego Howarda Hughesa od 1998 roku.

    Sir Peter J. Ratcliffe urodził się w 1954 roku w Lancashire w Wielkiej Brytanii. Studiował medycynę w Gonville i Caius College na Uniwersytecie Cambridge i odbył specjalistyczne szkolenie z nefrologii na Oksfordzie. Założył niezależną grupę badawczą na Oxford University i został profesorem zwyczajnym w 1996 r. Jest dyrektorem ds. Badań klinicznych w Francis Crick Institute w Londynie, dyrektorem Target Discovery Institute w Oksfordzie i członkiem Ludwig Institute for Cancer Research.

    Gregg L. Semenza urodził się w 1956 roku w Nowym Jorku. Uzyskał tytuł licencjata z biologii na Harvard University w Bostonie. W 1984 roku zdobył stopień doktora nauk medycznych na University of Pennsylvania, School of Medicine w Filadelfii, a także jako specjalista pediatrii − na uniwersytecie Duke w Durham. Odbył szkolenie podoktoranckie na Johns Hopkins University, Baltimore, gdzie założył również niezależną grupę badawczą. Został profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w 1999 roku, a od 2003 roku jest dyrektorem Programu Badań Naczyniowych w Johns Hopkins Institute for Cell Engineering.

    W FIZYCE. Królewska Szwedzka Akademia Nauk w Sztokholmie zdecydowała, że nagrodę otrzymają są trzej naukowcy „za wkład w nasze rozumienie ewolucji wszechświata i miejsca Ziemi w kosmosie”. Są nimi: James Peebles uznany „za odkrycia teoretyczne w kosmologii fizycznej” oraz  Michel Mayor i Didier Queloz „za odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy typu słonecznego”.

    James Peebles, urodził się w 1935 roku w Winnipeg, (Kanada). Doktorat uzyskał w 1962 roku w Princeton University Albert Einstein.  Profesor nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Princeton.

    Michel Mayor, urodził się w 1942 roku w Lozannie w Szwajcarii. Doktorat uzyskał w 1971 roku  na Uniwersytecie Genewskim. Profesor na Uniwersytecie Genewskim.

    Didier Queloz, ur. 1966 r. Profesor na Uniwersytecie Genewskim w Szwajcarii i Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii.

    Z CHEMII. Chemia, dziedzina bardzo ważna dla Alfreda Nobla − fundatora nagrody, została wskazana jako druga w pozostawionym przez niego testamencie.

    Z nagrodzonych dotąd prac i badań laureatów łatwo można wnioskować, że idea Alfreda  Nobla, który cenił potencjał praktycznego zastosowania odkryć i badań naukowych, jest nieustająco  podtrzymywana   przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk w Sztokholmie.

    W tej dziedzinie   tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla są: John B. Goodenough,  M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino za opracowanie akumulatorów litowo-jonowych (nazywanych popularnie bateriami) lekkich, wydajnych, powszechnie stosowanych w urządzeniach elektrycznych (w telefonach komórkowych, smartfonach, notebookach, laptopach, samochodach elektrycznych itp.), charakteryzujących się  możliwościami magazynowania energii słonecznej, wiatrowej, będących zdobyczą – dobrodziejstwem dla ludzkości.

    „Badania noblistów zmieniły nasze życie. Ogniwa litowo-jonowe to ogromny postęp naukowy. A widać, że Komitet Noblowski tymi nagrodami chce zachęcić wszystkich do prac nad alternatywnymi źródłami energii” – mówił prof. Paweł Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego na konferencji prasowej 9 października br. w Warszawie.

    John B. Goodenough urodził się w Jenie w Niemczech w 1922 roku, zatem tegoroczny Noblowski laur zdobył, szczycąc się 97 latami życia. Swoją drogę naukową otworzył doktoratem uzyskanym na University of Chicago (USA) w 1952 roku. Obecnie jest profesorem inżynierii chemicznej i materiałoznawstwa na University of Texas w Austin. W  2014 roku za prace nad bateriami litowo-jonowymi otrzymał Charles Stark Draper Prize.

    Michael Stanley Whittingham urodził się w 1941 roku w Wielkiej Brytanii. Doktorat osiągnął w roku 1968 na Oxford University.  Aktualnie jest profesorem Binghamton University, State University of New York w USA.

    Akira Yoshino urodził się w  1948 roku w Suita w Japonii. Doktorat uzyskał w 2005 roku na Uniwersytecie Osaka. Jest profesorem na Uniwersytecie Meijo w Nagoyi i  członkiem honorowym Asahi Kasei Corporation w Tokio, firmy, która w 1991 roku akumulatory litowo-jonowe wprowadziła do obrotu rynkowego.

    SETNY LAUREAT Pokojowej Nagrody Nobla − z Etiopii. Norweski Komitet Noblowski w Oslo, wybierany przez parlament norweski (Stortinget), zdecydował 11 października br. o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla 2019 premierowi Etiopii Abiyowi Ahmedowi Ali, doceniając  jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a zwłaszcza inicjatywę w rozwiązywaniu konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą. Nagroda ta ma być jednocześnie  wyróżnieniem dla wszystkich zaangażowanych w działania na rzecz pokoju i pojednania w Etiopii oraz w regionach Afryki Wschodniej i Północno-Wschodniej.

    Abiy Ahmed Ali jest premierem Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii od kwietnia 2018 r. Urodził się w Beshasha w Etiopii. Abiy Ahmed Ali jest pierwszym Etiopczykiem, który otrzymał Nagrodę Nobla.

    EKONOMICZNY NOBEL 2019 za skuteczne metody w walce z ubóstwem. Ten laur Komitet Noblowski ogłosił 14 października. W tym roku Królewska  Szwedzka Akademia Nauk Nagrodę Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznała: Abhijitowi Banerjee, Esther Duflo i Michaelowi Kremerowi „za eksperymentalne podejście do łagodzenia globalnego ubóstwa”.

    Zasługą laureatów jest zmodyfikowanie  badań w dziedzinie ekonomii rozwoju i uczynienie z nich  skutecznych metod w walce z globalnym ubóstwem. Stwierdzili oni, że dotychczas stosowane stare tryby dofinansowań przez rządy sprawiają, że środki te niejednokrotnie były i są marnotrawione przez patologie czy korupcję. Udowodnili, że najistotniejsze jest podejście do społeczności, której dotyczy pomoc. Kolosalne znaczenie ma zaś dostosowanie form pomocy, wybór formy pomocy pod kątem racjonalności i efektywności, udzielenie pomocy we właściwym momencie i rygoryzm. Potwierdzili to na licznych szczegółowych przykładach, opartych na badaniach, i co więcej – do swoich rezultatów badań, ich argumentacji i skuteczności przekonali tysiące naukowców i działaczy, którzy  dzięki zastosowaniu metod tegorocznych noblistów wpłynęli na poprawę sytuacji życiowej tysięcy najuboższych tego świata.

    Abhijit Vinayak Banerjee urodził się w 1961 roku w Bombaju w Indiach. Jest  Amerykaninem z hinduskim pochodzeniem. Ekonomista, doktorat uzyskał w 1988 roku w Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. Profesor w Massachusetts Institute of Technology (MIT).

    Esther Duflo urodziła się w 1972 roku w Paryżu. Ekonomistka francusko-amerykańska. Doktorat uzyskała w 1999 roku w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, w którym pracuje. Czołowa popularyzatorka ekonomicznych eksperymentów w środowiskach i społecznościach.

    Michael Kremer urodził się w 1964 roku w USA. Od 1992 roku jest związany z Uniwersytetem Harvarda  w Cambridge. Profesor ekonomii, wykładowca, specjalizuje się w tematyce rozwijającego się społeczeństwa.

    Nagrody z ekonomii A. Nobel nie ustanowił w swoim testamencie, postrzegając nauki ekonomiczne za nazbyt teoretyczne, dlatego uznawana jest za tzw. Nagrodę Nobla. Przyznawana jest od 1969 roku. Jej fundatorem jest Sveriges Riksbank.

    Zgodnie z tradycją  tegoroczni laureaci odbiorą nagrody 10 grudnia podczas ceremonii w Sztokholmie.

    Stefania Pruszyńska

    Na fot.: Olga Tokarczuk podczas spotkania na ASP w Kostrzynie nad Odrą

    Fot.: GAI

    Źródła inf.: The Nobel Prize, serwis Nauka w Polsce http://naukawpolsce.pap.pl/


    Tags: *Autorka tekstu: Stefania PruszyńskaAbiy Ahmed AliAkira YoshinoDidier QuelozGregg L. SemenzaJames PeeblesJohn B. GoodenoughKrużganki kulturyMichael Stanley WhittinghamMichel MayorNAGRODY, KONKURSYNAUKA * Badacze * Odkrywcy * Wydarzenia * UczelnieObrazy * Grafiki * Rysunki * Fotografie * Filmy * PlakatyOlga Tokarczuk - Nagroda Nobla 2018Pisarze * Poeci * W Literackich ogrodachWilliam G. Kaelin Jr

    Stefania Pruszyńska

    — Stefania Pruszyńska

    Stefania Pruszyńska (Stefania Golenia). Redaktor-dziennikarka, autorka publikacji wielu gatunków. Poetka, autorka utworów wielu gatunków literackich (eseje, poezja, aforyzmy, satyra, opowiadania, reportaż literacki itp.) i sztuki plastycznej. Redaktor naczelna, właścicielka-wydawca Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl ⇒⇒⇒ OD 1989 r. W REDAKCJACH i WYDAWNICTWACH. Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), polsko-amerykańskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej” (1996 – 2000) i tygodniku „Wprost” (1996 – 2000), aktualnie redaguje Gazetę Autorską IMPRESJee.pl (od 2006 r.) ⇒⇒⇒ Także w różnych okresach: redaktor merytoryczna polskich wydawnictw książkowych i redaktor-korektor różnych wydawnictw drukowanych, w tym prasy polskojęzycznej, a także wademeków w kilku językach europejskich, oraz prac naukowych czy w ramach pracy w wydawnictwach równocześnie: przedstawicielka wydawnictwa na stoisku firmowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich lub specjalistka-przedstawicielka ds. kontaktów z mediami. ⇒⇒⇒ W latach studenckich i nieco później (do 1989): asystent antykwarski w PP „Desa”, analityk w laboratorium bakteriologii WZSChPiG. ⇒⇒⇒ W RÓŻNYCH OKRESACH WE WSPÓŁPRACY REDAKTORSKIEJ, PUBLICYSTYCZNEJ, AUTORSKIEJ, INFORMACYJNEJ: z prasą polonijną, np. dwutygodnikiem „Kurier”, Hamburg (1993 – 2010) czy np. z „Dziennikiem Polskim” (Londyn) i tytułami wydawanymi w Polsce, m.in. z: „Welcome to Poznań”, „Merkuriuszem Polska”, „Forum Wielkopolski”, „Aspektami Kulturalnymi”, Magazynem Muzycznym „Brzmienia”, „ABC”, „Protokołem Kulturalnym” oraz z redakcjami czasopism i portali środowisk dziennikarskich i literackich, w tym aktualnie: drukowanego kwartalnika i witryny prezentacyjnej „Protokołu Kulturalnego”, czasopisma „Wielkopolski Widokrąg” Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich; ⇒⇒⇒Także redaktor merytoryczna rzadkich tematycznie publikacji książkowych, np. „Księga romska” Władysława Iszkiewicza. Również redaktor-korektor: prasy drukowanej (miesięczniki), publikacji książkowych, monografii (artyści), m.in. Rafała Boettnera-Łubowskiego, „W kręgu światła i koloru. O twórczości Edmunda Łubowskiego”, książek Lednickiej Wiosny Poetyckiej, w tym oprac. Jana Grada „W gaju poezji”, albumów artyst., np. „Orły polskie. Rzeźby w drewnie” Henryka Zięby, biuletynów szkół wyższych (np. „Studenckie Graffiti”) czy prac naukowych i innych, w tym we współpracy z uczelniami wyższymi: Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, WSB, ze Związkiem Literatów Polskich czy fundacjami. *** Ponadto: animatorka kulturalna, realizatorka publikacji patronackich i akcji własnych oraz w ramach redagowanej Gazety Autorskiej „IMPRESJee”, aktualnie: Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl ⇒⇒⇒ Od 2006 r. – redaktor naczelna, wydawca i realizatorka eksperymentalnie założonej na platformie Blox.pl Gazety Autorskiej „IMPRESJee”www.impresjeee.blox.pl, nr 2190 w Rejestrze Prasy Regionalnej w SO w Poznaniu, obecnie mającej nowy adres i nazwę: Gazeta Autorska IMPRESJee.pl www.impresjee.pl * (scala zasoby Portalu Autorskiego IMPRESJee.pl z zasobami Gazety Autorskiej „IMPRESJee”). ******* Scalanie zasobów 2 mediów jest rezultatem zamknięcia przez Agorę SA w dniu 29 kwietnia 2019 r. platformy Blox.pl, na której redagowała: Gazetę Autorską „IMPRESJee” www.impresjeee.blox.pl (ok. 7,7 mln wizyt Czytelników, na TOP 1000 Blox.pl – 1. miejsce w kategorii: Prasa i Media i 1. miejsce w kategorii: Media); własne witryny artystyczne: poetycką: Poezja, Stefania Pruszyńska (ok. 570 tys. wizyt) i ArtGrafPoeFoto oraz podstrony, witryny specjalne tematyczne. ⇒⇒⇒ II. TWÓRCZOŚĆ LITERACKA-POETYCKA i PLASTYCZNA: POEZJA, ESEJE, AFORYZMY, UTWORY SATYRYCZNE, SATYROPODOBNE I INNE. *** PUBLIKACJE. Wcześniejsze: rozproszone od lat 80 i z 90. Najnowsze z 2021 r.: w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl, czasopiśmie WO ZLP „Wielkopolski Widnokrąg", „Protokole Kulturalnym” (nr 75/76), książce: „Kalisz stolicą aforyzmu” (2020), ); w polsko-niemieckiej antologii polskiej poezji IV – Anthologie der polnischen Lyrik IV „Jak podanie ręki” – „Wie ein Haendedruck” (wyd.: Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, 2018); w polsko-francuskiej Antologii poezji współczesnej X „Jak podanie ręki” – „Comme serrer la main” (wyd.: Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, 2018), antologii „Po-tyczki aforystów”, III, wyd. Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich 2018; w polsko-angielskiej Antologii poezji „Jak podanie ręki” − Anhology of contemporatory poetry „Like The Hand of Friendship”; we własnych autorskich portalach artystycznych: Poezja, Stefania Pruszyńska oraz: ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska; własnym autorskim zbiorze poetyckim „Szepty dalekobieżne” (San Francisco 2009); w czasopismach, m.in.: „Welcome to Poznań”, „Merkuriusz Polska”, „Protokół Kulturalny”; prasie internetowej: Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl; w wydawnictwach książkowych innych autorów (np. książce autobiograficznej Miklosza Deki Czurei, Króla Czardasza, wirtuoza skrzypiec). ***PREZENTACJE LITERACKIE. Od 2007 r. na wielu spotkaniach literackich czy festiwalach, w wielu miejscach na wydarzeniach w Poznaniu (m.in. w Domu Bretanii, Domu Romskim, klubie ZAK) i w regionie Wielkopolski (w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykówku, na plenerowych imprezach kulturalnych np. w parku przypałacowym w Nieszawie czy w Ludwikowie); za granicą, m.in. na Krecie (2010 r.); w Radiu Emaus (2012); na spotkaniach literackich w Klubie Literackim „Dąbrówka” (2011, 2013 i 2017); w Auli UAM w Poznaniu (20 sierpnia 2017); w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (listopad 2018); podczas II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich: (Piła, październik 2018 r.) i na „Aforystykonie”, organizowanych przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich (Kalisz, 30 listopada 2018), na festynie w Dwujęzycznym LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu (październik 2019); podczas III Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej (październik 2019). ***WYSTAWY I PREZENTACJE PRAC PLASTYCZNYCH: VIII MASTRiN pn. Harmonia w Pałacu Działyńskich w Poznaniu (2011); w Bibliotece Publicznej w Buku (2012), w Auli UAM 20 sierpnia 2017 r., w Wielkopolskim Urz. Woj. (grudzień 2017); w Klubie Literackim „Dąbrówka” (2013, 2017), wcześniej podczas spotkań autorskich m.in. na Krecie – w Rethymno i Adelianos Kampos (2010); ***PUBLIKACJE GRAFIK, RYSUNKÓW. Najnowsze: „Kalisz stolicą aforyzmu” (2020). Najstarsze: Rysunki satyryczne w Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1990 - 1991); grafiki w autorskim zbiorze swoich wierszy „Szepty dalekobieżne”; na okładkach książek (Lednickiej Wiosny Poetyckiej: „Żeby marzyć”, „W Gaju Poezji. Lednicka Wiosna Poetycka 1997 – 2015” w oprac. prof. Jana Grada – w ramach współpracy ze Związkiem Literatów Polskich; w prasie drukowanej (np. „Welcome to Poznań”) i Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl oraz we własnych artystycznych witrynach autorskich: ArtGrafPoeFoto i Poezja, Stefania Pruszyńska. ⇒⇒⇒NAGRODY, CERTYFIKATY. Nagroda w konkursie na felieton „Arkusza” – miesięcznika kulturalnego, wyd. przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996 r.); Dziennikarskie Koziołki 2017 w kategorii: Redakcja, przyznane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (wręczone 9 maja 2017 r. na gali w Wydziale NP i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza). Certyfikaty: US WEST Polska – specjalistka ds. konsultacji * Z ekonomii społecznej – BO Doradztwa i Edukacji pod egidą Europejskiego Funduszu Społecznego *** NAUKA. Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie Adama Mickiewicza i Akademii Ekonomicznej ***POGLĄDY. Jest zwolenniczką rozwoju dialogu kultur.

    • W Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl: Z AREN, KOMNAT, SALONÓW, SALONIKÓW, SCEN, PÓŁEK I ZAUŁKÓW KULTURY ****LITERACKO, TEATRALNIE, OPEROWO, KABARETOWO, FILMOWO, MUZYCZNIE, TANECZNIE ****KLASYCZNIE, REWOLUCYJNIE, FUTURYSTYCZNIE ****DOSTOJNIE, POWAŻNIE, WRAŻLIWIE, NONSZALANCKO, SATYRYCZNIE, GROTESKOWO, KRYTYCZNIE, POLEMICZNIE, ALUZYJNIE ****HARMONICZNIE, STEREOFONICZNIE, Z DYSONANSEM, KONTRAPUNKTEM ****PIÓREM, PIÓRKIEM, PĘDZLEM ****W OBIEKTYWIE, TELESKOPIE, POD LUPĄ I GOŁYM OKIEM ****Z POLAN I POBOJOWISK NATURY I W JEJ OBRONIE ****GŁOSEM NAUKI I WIELOSTRUNNIE ****AUTORZY PUBLIKACJI W GAZECIE AUTORSKIEJ IMPRESJee.pl ****TEMATY**** Taksonomia (liczba publikacji pod tagiem)

      >Adam Mickiewicz (13) >Conrad Drzewiecki (9) >Cyprian Kamil Norwid (11) >Czesław Miłosz (17) >Nikos Chadzinikolau (13) >Stanisław Barańczak (10) >Wincenty Witek Różański (9) >Wisława Szymborska (14) >św. Jan Paweł II - Karol Wojtyła (22) ***AKCJE, WSPARCIE AKCJI * WOŚP * Mały muzyk uliczny * Poeci i muzycy dla poetów * Kontra dopalaczom * Dolina Rospudy * Dramat Ryszarda W. * Wielkopolska dzieciom irackim (37) *Autor fotografii artystycznych, reportażowych: Dominik Golenia (23) *Autorka obrazów*grafik*fot. reportażowych i art.: Stefania Pruszyńska (504) *Autorka tekstu: Stefania Pruszyńska (651) *Autor tekstu: Dominik Górny (12) *Eseje* *Artykuły* *Reportaże* *Recenzje* *Felietony* *Polemiki* *Komentarze* *Informacje (672) *FOTOREPORTAŻE (91) *Rozmowy * Wywiady * Sondaże (43) CHCIEĆ CYWILIZACJI OPTYMIZMU (98) Cytaty*Aforyzmy*Przysłowia*Anegdoty (57) Człowiek * Społeczeństwo * Życie * Natura * Ekologia (259) DIALOG KULTUR (168) Drogi historii (134) GDY DZIECKO JEST ARTYSTĄ (18) JĘZYK POLSKI W WIELU BARWACH********* (46) Klub Literacki „Dąbrówka” Programy spotkań od 2008 r. (51) Krużganki kultury (750) NAGRODY, KONKURSY (112) Na strunach poezji... (37) NAUKA * Badacze * Odkrywcy * Wydarzenia * Uczelnie (104) Obrazy * Grafiki * Rysunki * Fotografie * Filmy * Plakaty (641) Od muzyki dawnej po współczesną: Klasyka * Jazz * Pop * Folklor (206) OPERA * BALET* TWÓRCY * REALIZATORZY * ARTYŚCI (57) PATRONATY MEDIALNE GAZETY AUTORSKIEJ IMPRESJee.pl (31) Pisarze * Poeci * W Literackich ogrodach (384) Polscy kryptolodzy - pogromcy Enigmy: Marian Rejewski *Jerzy Różycki * Henryk Zygalski (10) PROTOKÓŁ KULTURALNY do lektury w PDF (25) SZTUKA * PREZENTACJE: malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, pamiątki historii, eksponaty przyrodnicze (191) Teatr * Film * Kabaret * Taniec (110) Wieczory artystyczne w PoemaCafe (15) W Piwnicy duchowej - wieczory poetyckie *filmowe *mistyka *muzyka (33) W Poznaniu * Wielkopolsce (578) Współczesność * Tradycja (230) Z KRAINY USTRONIA LUSTRONIA (80) Z wielu półek wybierane do lektury (192) ŻYCZENIA (22)
    • Gazeta Autorska IMPRESJee.pl
    • Kultura
    • Literackie Krużganki IMPRESJee.pl
    • W TECE ART-RED
    • REDAKCJA. INFORMACJE

    Gazeta Autorska IMPRESJee.pl Wszelkie prawa zastrzeżone