Ludwig Wittgenstein ok. 1910 r. Fot.: Wikipedia
Życie Ludwiga Wittgensteina oraz okoliczności powstania jego „Traktatu logiczno-filozoficznego” to temat konferencji, która 4 i 5 listopada odbędzie się w Warszawie, Krakowie i Tarnowie. Oprócz sesji i wykładów zaplanowano m.in. wystawę dotyczącą życia i myśli tego filozofa.
Spotkanie pt. „Ludwig Wittgenstein and his Tractatus: Text, Biographical Setting, and Contemporary Perspectives” odbędzie się 4 i 5 listopada w Warszawie, Krakowie i Tarnowie. Językiem konferencji jest angielski. Wstęp wolny. Program międzynarodowej konferencji można znaleźć na tej stronie.
Filozof Ludwig Josef Johann Wittgenstein (ur. 26 kwietnia 1889 roku w Wiedniu, zm. 29 kwietnia 1951 roku w Cambridge) zajmował się przede wszystkim językiem i logiką. Poruszał także kwestie kluczowe dla filozofii umysłu i matematyki. Jego wczesne prace uczyniły z niego „ojca chrzestnego” neopozytywizmu, późniejsze − stanowiły kluczowy wkład w badaniach nad pragmatyką.
„Traktat logiczno-filozoficzny” (Tractatus logico-philosophicus, Logisch-philosophische Abhandlung) – to jedyna praca Wittgensteina wydana za jego życia. Za najsłynniejszą tezę traktatu uważa się jego końcowe zdanie: „O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć”.
W czasie konferencji w Warszawie planowane są panele poświęcone perspektywie biograficznej i historycznej oraz traktatowi jako tekstowi. Autorami wystąpień są m.in.: Ray Monk z University of Southampton (Wielka Brytania), Alois Pichler i Frederic Kettelhoit z norweskiego Uniwersytetu w Bergen, Volker Munz z austriackiego Uniwersytetu w Klagenfurcie, Urszula Idziak-Smoczyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Adam Lipszyc z Polskiej Akademii Nauk, Marcin Poręba z Uniwersytetu Warszawskiego, Józef Bremer z Akademii Ignatianum w Krakowie czy prof. Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowie o przełomie w fizyce, jaki dokonał się w czasach, gdy powstawał Traktat.
W Bibliotece UW zostanie otwarta wystawa „Ludwig Wittgenstein: The Tractatus Odyssey”, która przybliża życie filozofa oraz wydarzenia prowadzące do powstania „Traktatu logiczno-filozoficznego”. Przedstawione będą zdjęcia, ustępy pism i korespondencji prowadzonej przez Wittgensteina. Komentarze organizatorów dopełnią obrazu filozofa jako osoby całkowicie oddanej refleksji nad językiem i umysłem.
Uczestnicy spotkań w Krakowie i Tarnowie (6.11), oprócz seminarium „Revisiting Wittgenstein and Religion”, wezmą udział w wydarzeniu artystycznym w Tarnowskim Centrum Kultury.
Konferencję organizuje Austriackie Forum Kultury wraz z Wittgenstein Initiative, Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, BUW i Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
Nauka w Polsce – PAP
zan/
Źródło:
Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl
Fot. Ludwiga Wittgensteina: Wikipedia
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.