
„Bóg myśli w geniuszach, marzy w poetach, a w pozostałych śpi” – Peter Altenberg
Pisanie wierszy jest w samej rzeczy perwersją. A radość pisania – nader perwersyjną przyjemnością” – Stanisław Barańczak, „Tablica z Macondo. Osiemnaście prób wytłumaczenia, po co i dlaczego się pisze”
„Polacy są poetami w polityce, a politykami w poezji” – Otto von Bismarck
„Szkoda poety, który idzie w tłum. Tłum nie szuka poezji. Krok tłumu nie jest rytmem wiersza” – Tadeusz Borowski
„Poezja nie służy wyładowaniu emocji, lecz ucieczce od emocji; nie służy wyrażeniu osobowości, lecz ucieczce od osobowości. Ale oczywiście tylko ci, którzy mają osobowość i emocje, wiedzą, co to znaczy chcieć od tego uciec” – T. S. Eliot
„Poezja nie jest zajęciem. To odświętne chwile. Wiersz się zdarza” – Jerzy Ficowski
„Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca” – Witold Gombrowicz, „Ferdydurke”
„Kto pierwszy nazwał kobietę różą, był poetą. Kto to powtórzył był tylko komplemenciarzem” – Heinrich Heine
„… poezja powinna być jak malowidło” (łac. Ut pictura poesis) – wersy powtarzane przez Horacego w jego dziele pt. „Sztuka poetycka” (łac. Ars Poetica)
„jak obraz jest poezja: ów, gdy staniesz bliżej,
bardziej ci się podoba, inny z oddalenia;
ten półmrok lubi, tamten potrzebuje światła,
bo docinków krytyka nie musi się lękać;
ten raz zachwyci, ów i za dziesiątym razem”
— Horacy, „Sztuka poetycka”
„Żebrak zazdrości żebrakowi, a poeta poecie” – Hezjod
„Być poetą znaczy być swoim własnym sędzią” – Henryk Ibsen
„Pierwszy mężczyzna, który porównał poezję z obrazem, miał dobre przeczucie” – Gotthold Ephraim Lessing, „Laocoön: esej na temat limitów obrazu i poezji”, przywołując Simonidesa z Keos, który jest autorem znanych myśli o poezji: „mówiące malarstwo” i o malarstwie: „milcząca poezja”
Poezja − tajny teatr myśli o mocy trwania ponad liczne żywioły, zwycięska sztuka autodenuncjacji – Stefania Pruszyńska (październik 2019)
„Nie lubiłam poezji i wszystkie wiersze świata wydawały mi się niepotrzebnie skomplikowane i niejasne. Nie rozumiałam, dlaczego tych rewelacji nie zapisuje się po ludzku – prozą” – Olga Tokarczuk, „ Prowadź swój pług przez kości umarłych”
„Poezja – to są krótkie spięcia sensu między słowami, raptowna regeneracja pierwotnych mitów” – Bruno Schulz
„Natchnienie, czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannego nie wiem” – Wisława Szymborska
„Tylko co to takiego poezja? Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego jak zbawiennej poręczy” – Wisława Szymborska
„Poezja to szczery głos duszy ludzkiej, wybuch pewnej formy namiętności” – Stefan Żeromski, „Ludzie bezdomni”
Myśli wybrała i własną dopisała: Stefania Pruszyńska
Grafika: POESIS, Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
Stefania Pruszyńska − Stefania Golenia. Redaktor, dziennikarka. Eseistka. Poetka. Aforystka i autorka utworów literackich wielu innych gatunków (m.in.: proza poetycka, utwory satyryczne, opowiadania, reportaże literackie i in.) oraz utworów sztuki plastycznej: obrazów, grafik, rysunków. Autorka recenzji, polemik, felietonów, rozmów, wywiadów, reportaży i fotoreportaży.
⇒ W REDAKCJACH I WYDAWNICTWACH OD 1989 ROKU. Etatowo w: niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000). → Od 2006 roku właścicielka-wydawca i redaktor naczelna Gazety Autorskiej „IMPRESJee” www.impresjeee.blox.pl , obecnie mającej nowy adres i nazwę: Gazeta Autorska IMPRESJee.pl www.impresjee.pl (nr 2190 w Rejestrze Prasy Regionalnej w SO w Poznaniu).
⇒ Także w różnych okresach: redaktor merytoryczna wydawnictw książkowych i redaktor-korektor różnych wydawnictw drukowanych, w tym prasy, oraz prac naukowych.
⇒ WE WSPÓŁPRACY w różnych okresach z redakcjami: prasy polonijnej (m.in. Londyn: „Dziennik Polski”, Hamburg: „Kurier” do 2010 r.), i polskich czasopism (m.in.: tygodnik „ABC”, mies. „Welcome to Poznań”, kwartalnik Magazyn Muzyczny „Brzmienia”, mies. „Merkuriusz Polska”), mediów środowiska dziennikarskiego (Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy) i literackiego („Protokół Kulturalny” - czasopismo drukowane i portal prezentacyjny, portal Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich).
⇒ TWÓRCZOŚĆ ARTYSTYCZNA.
→ LITERACKA. PUBLIKACJE: zbiór poetycki „Szepty dalekobieżne” (San Franisco 2009, wydanie autorskie), publikacje utworów poetyckich w: książkach innych autorów, czasopismach kulturalnych, np. „Protokół Kulturalny”, „Welcome to Poznań”, „Merkuriusz Polska”; mediach internetowych: Gazeta Autorska IMPRESJee.pl, witryna Poezja, Stefania Pruszyńska, antologiach poezji współczesnej polsko-niemieckiej, polsko-francuskiej, polsko-angielskiej wyd. przez Fundację: „Jak podanie ręki” i Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich.
→ PREZENTACJE POETYCKIE, LITERACKIE − w wielu polskich placówkach kult. m.in.: w klubie ZAK, na festiwalach kulturalnych m.in. w: Nieszawie, Ludwikowie, Poznaniu; Radiu Emaus w audycji poetyckiej „Posłuchaj bicia serca”, Klubie Literackim „Dąbrówka”, Domu Bretanii, Domu Romskim, na literackich spotkaniach integracyjnych podczas cyklicznych Światowych Spotkań z Kulturą Romską, w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu w ramach prezentacji poetyckich podczas koncertu Europejskiej Orkiestry Romskiej (20.08.2017 r.), na organizowanych przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich: II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej (Poznań, Piła 2018) i Aforystykonie (Kalisz 2018) oraz III Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej (Poznań, październik 2019); festynie Dwujęzycznego LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu. Poza Polską − w Grecji, na Krecie: w Rethymno i Adelinos Kampos (2010 r.).
⇒ TWÓRCZOŚĆ PLASTYCZNA.
→ W PUBLIKACJACH: rysunki satyryczne w Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 -1991); grafiki, rysunki m.in.: w miesięczniku „Welcome to Poznań”, w swoim autorskim zbiorze poetyckim pt. „Szepty dalekobieżne” (San Franisco 2009) i m.in. na okładkach książek poetyckich (Lednickiej Wiosny Poetyckiej i książce − oprac. prof. Jana Grada „Lednicka Wiosna Poetycka 1997 − 2015”), Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” (od 2006 do kwietnia 2019), w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl (aktualnie) oraz własnych autorskich witrynach artystycznych: ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska i Poezja, Stefania Pruszyńska (od 2007 do kwietnia 2019).
→ NA WYSTAWACH MASTRiN: w Pałacu Działyńskich w Poznaniu i Bibliotece Publicznej w Buku; na wystawie okołokoncertowej − w Auli UAM w Poznaniu (20.08.2017).
→ PREZENTACJE za granicą − w Rethymno i Adelianos Kampos na Krecie (2010 r.) i w Klubie Literackim „Dąbrówka” w Poznaniu (2011, 2013, 2017 r.).
⇒ NAGRODY → W kategorii: Redakcja „Dziennikarskie Koziołki 2017” − jako indywidualna realizatorka i reprezentantka własnego czasopisma internetowego IMPRESJee.pl www.impresjee.pl, przyznane przez Wielkopolski Oddział SDRP – Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej, skupiającego dziennikarzy i zarazem aktywnych w nim przedstawicieli środowiska literackiego i innych środowisk artystycznych, wręczone 9 maja 2017 r. podczas gali laureatów na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
→ W 1996 r. nagroda miesięcznika kulturalnego „Arkusz”, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” − za felieton (o łysych...)⇒ ANIMACJE KULTURALNE w ramach m.in. akcji własnej redakcji czy indywidualnych artystycznych, w tym w Internecie.
⇒ POGLĄDY. Zwolenniczka dialogu kultur. Od co najmniej 2006 roku nawiązuje do różnych aspektów tego dialogu w swoich publikacjach różnych gatunków czy też z uwagi na ten aspekt dialogowy zamieszcza artykuły innych autorów w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl www.impresjee.pl
⇒ NAUKA. Wiedzę akademicką zdobywała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
********************************************************