Poznań w 2008 roku organizuje obchody nawiązujące do 350. rocznicy wydarzeń upamiętnionych w polskim hymnie państwowym.
W tamtych czasach potopu szwedzkiego wojska Rzeczypospolitej dowodzone przez hetmana Stefana Czarnieckiego pospieszyły na pomoc Królestwu Duńskiemu. A gdy wkrótce ojczyzna była w potrzebie, powrót wojsk umożliwiła przeprawa morska. Przybyciu Stefana Czarnieckiego do stolicy Wielkopolski jako uczestnika koalicji antyszwedzkiej, misji wsparcia Duńczyków i zaraz też ratowania Rzeczypospolitej, wydarzeniom znanym Józefowi Wybickiemu i zaakcentowanym przez niego w tekście, który pod nazwą Mazurek Dąbrowskiego stał się polskim hymnem, Poznań zawdzięcza, że jest jedynym miastem polskim tak w nim wyróżnionym. A oto słowa hymnu, które przysparzają chluby Poznaniowi:
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Przytoczone wersy podają aktualnie obowiązującą treść, natomiast w rękopisie Józef Wybicki zawarł taką:
Jak Czarnecki do Poznania wracał się przez morze dla ojczyzny ratowania po szwedzkim rozbiorze.
Program obchodów „Jak Czarniecki do Poznania” obejmuje wiele przedsięwzięć o charakterze edukacyjno-kulturalnym: zajęcia edukacyjne dla dzieci, koncerty, spektakle, wystawy, festyny, a 31 maja − zakończenie wielkopolskiego etapu Międzynarodowego Rajdu Motocyklowego „Ojców naszych starym szlakiem”.
Warto słów kilka dodać o tym corocznym wydarzeniu, które zyskało już wielu sympatyków. Organizatorem rajdu jest Stowarzyszenie „Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński”. Od wielu lat ta cykliczna wyprawa motocyklowa wpisuje się w mapę wydarzeń o charakterze patriotyczno-historycznym. W tym roku odbywa się pod nazwą „Ojców naszych starym szlakiem – Jak Czarniecki do Poznania” i podążać będzie drogami wyprawy wojsk Rzeczypospolitej pod wodzą hetmana Stefana Czarnieckiego. Rajdowi motocykliści wyruszą z Będomina, aby dotrzeć do Aarhus w Danii. A powracając przez Poznań (31 maja 2008 r.), skierują swoje metalowe rumaki do Częstochowy, w której zakończą bieg po historycznych tropach.
W programie obchodów zwraca uwagę wrześniowy (od 26 do 28 września) − III Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim.
Stefania Pruszyńska
Inf. o zarysie programu obchodów w 2008 r. przekazała redakcji Anna Szpytko, Rzecznik Prasowy Prezydenta i Urzędu Miasta Poznania, Urząd Miasta Poznania
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.
W Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl: Z KRUŻGANKÓW I SKARBCÓW KULTURY **** LITERACKO, TEATRALNIE, OPEROWO, KABARETOWO, FILMOWO, MUZYCZNIE, TANECZNIE **** KLASYCZNIE, REWOLUCYJNIE, FUTURYSTYCZNIE **** DOSTOJNIE, POWAŻNIE, WRAŻLIWIE, NONSZALANCKO, SATYRYCZNIE, GROTESKOWO, KRYTYCZNIE, POLEMICZNIE, ALUZYJNIE **** HARMONICZNIE, STEREOFONICZNIE, Z DYSONANSEM, KONTRAPUNKTEM **** PIÓREM, PIÓRKIEM, PĘDZLEM **** W OBIEKTYWIE, TELESKOPIE, POD LUPĄ I GOŁYM OKIEM **** Z POLAN I POBOJOWISK NATURY I W JEJ OBRONIE **** GŁOSEM NAUKI I WIELOSTRUNNIE: SPOŁECZEŃSTWO I CZŁOWIEK **** AUTORZY PUBLIKACJI W GAZECIE AUTORSKIEJ IMPRESJee.pl **** TEMATY **** Taksonomia (liczba publikacji pod tagiem)