Żywym ku przestrodze, pamięci zmarłym Wielkopolanom, którzy nie wrócili z gór − Polskie Towarzystwo Tatrzańskie¹.
To motto widnieje na granitowej skale, sprowadzonej w 1994 r. z Tatr, z Doliny Suchej Wody, dzięki staraniom Jerzego Preislera, a znajdującej się na przykościelnym cmentarzu w parafii św. Wojciecha w Poznaniu. Wyryto na niej osiem nazwisk: Jerzy Preisler, Janusz Rachlewicz, Andrzej Kostrzewa, Witold Laurentowski, Przemysław Wojtkowiak, Zenon Szymankiewicz, Ryszard Gołębiewski, Zygmunt Maćkowiak. Byli oni związani z PTT. Wkrótce zostanie dopisane: prof. Ryszard Wiktor Schramm, honorowy członek PTT. Zmarł tuż przed zaplanowanym opłatkiem…
Spotkanie 16 grudnia w Dniu Taternika rozpoczęła krótka uroczystość uczczenia pamięci zmarłych kolegów. Grupa członków poznańskiego oddziału PTT i zaproszeni goście wraz z prezesem Leszkiem Lesiczką przystanęli przed skałą, by zapalić lampki, pomodlić się w skupieniu za kolegów i ich wspomnieć. Góry są nie tylko piękne, bywają groźne. Ta refleksja jest niby oczywista. Iluż jednak wiernych górom i z miłości do gór do końca trwa we wspinaczkowej pasji. Ilu pozostaje w górach…
Biesiadną część spotkania zorganizowano w parafialnej salce katechetycznej, w której uwagę przykuwa tablica pamiątkowa po spotkaniu Jana Pawła II (3 czerwca 1997 r.) z młodzieżą w Poznaniu: „Przez moc Ducha Świętego bogaci w Nadzieję”. Taternicy, serdeczni i radośni, przygotowali domowe ciasta, napoje. Kolędy śpiewali najbardziej z nich ochoczy z akompaniamentem gitar. Zabierali głos: senior „Siwek”, czyli Stanisław Krajna, członek PTT, znawca legend związanych z górami, Leszek Lesiczka. Jedni przy drugich się krzątali z troską, czy aby komu czego nie brakuje. Rozmowy w tej atmosferze, w której dominowały gesty prawdziwie słonecznej dobroci i otwartości, kołowały wokół tematów rodzinnych, przyjacielskich i rzecz jasna − raz po raz dotykały planowanych eskapad, spotkań. Zwizytował tę biesiadę proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Marek Kaiser. Biały opłatek łamany w tej wspólnocie i z nią był chlebem wielkiej wiary, nadziei i miłości.
W rozmowie prezes Leszek Lesiczka zarekomendował wiele ciekawych inicjatyw PTT, planowanych na 2008 rok, w tym np. Misteria Wcielenia, które odbędą się 6 stycznia 2008 roku w kościele św. Brata Alberta w Kicinie (o 16.00), Misterium Męki Pańskiej, zaplanowane na 15 marca 2008 (o 15.00) i dalsze punkty przyszłorocznego programu (można je znaleźć w witrynie PTT, której adres podaję niżej). W najbliższych dniach szczególnie fascynujące wydaje się „Powitanie Roku 2008” − spotkanie taterników i ich gości w Nowy Rok o 12.00, czyli w samo południe, na Dziewiczej Górze (z szampanem!), na które PTT serdecznie zaprasza wszystkich miłośników gór!
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie istnieje od 1873 roku. Poznański oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego powstał 1 marca 1921 r. I walne zebranie otwierał Heliodor Święcicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Warto się zapoznać z historią tego towarzystwa, poznać jego inicjatywy, ludzi, ich aktywność. Wydaje ono m.in. „Pamiętnik PTT”, aktualnie tom XV, oraz biuletyn „Co słychać”, także w wersji elektronicznej (wydawcą jest Zarząd Główny w Krakowie).
O Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym na Słowacji i upamiętnionych postaciach taternictwa, alpinizmu i ratownictwa górskiego. Cytowane na wstępie artykułu motto¹ pochodzi z Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego na Słowacji pod granią Osterwy w Dolinie Mięguszowieckiej, znajdującego się w pięknym limbowym lesie. Ma ono tam brzmienie: „Martwym na pamiątkę, żywym ku przestrodze”. Pomysłodawcą takiego cmentarza, na którym nikt nie leży, był czeski malarz i miłośnik gór Otakar Stafl. Swoją ideę z 1922 roku doprowadził do finału pod koniec klat 30. − była to murowana kapliczka, mająca cechy spiskich kaplic ludowych. Na tym szczególnym cmentarzu znajduje się 216 tablic i 57 ręcznie rzeźbionych ludowych krzyży. Umieszczono je ku czci pamięci taterników, alpinistów i ratowników, którzy zginęli w Tatrach, a także w Alpach, Andach, Himalajach. Większość ciał tragicznie zmarłych w górach w ogóle nie znaleziono, pozostały na zawsze na miejscu śmierci.
Znajdziemy na słowackim cmentarzu tablice poświęcone 48 Polakom, m.in.: Klimkowi Bachledzie (zginął, niosąc pomoc rannemu turyście), Mieczysławowi Karłowiczowi, kompozytorowi i współtwórcy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wiesławowi Stanisławskiemu − słynnemu taternikowi, Tadeuszowi Strumille, Janowi Długoszowi, Wawrzyńcowi Żuławskiemu, Stanisławowi Grońskiemu, Jerzemu Potockiemu (zginął na Noszaku w afgańskim Hindukuszu), Eugeniuszowi Strzebońskiemu − słynnemu naczelnikowi tatrzańskiego GOPR-u, Jerzemu Kukuczce.
Stefania Golenia Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.