Żywym ku przestrodze, pamięci zmarłym Wielkopolanom, którzy nie wrócili z gór − Polskie Towarzystwo Tatrzańskie¹.
To motto widnieje na granitowej skale, sprowadzonej w 1994 r. z Tatr, z Doliny Suchej Wody, dzięki staraniom Jerzego Preislera, a znajdującej się na przykościelnym cmentarzu w parafii św. Wojciecha w Poznaniu. Wyryto na niej osiem nazwisk: Jerzy Preisler, Janusz Rachlewicz, Andrzej Kostrzewa, Witold Laurentowski, Przemysław Wojtkowiak, Zenon Szymankiewicz, Ryszard Gołębiewski, Zygmunt Maćkowiak. Byli oni związani z PTT. Wkrótce zostanie dopisane: prof. Ryszard Wiktor Schramm, honorowy członek PTT. Zmarł tuż przed zaplanowanym opłatkiem…
Spotkanie 16 grudnia w Dniu Taternika rozpoczęła krótka uroczystość uczczenia pamięci zmarłych kolegów. Grupa członków poznańskiego oddziału PTT i zaproszeni goście wraz z prezesem Leszkiem Lesiczką przystanęli przed skałą, by zapalić lampki, pomodlić się w skupieniu za kolegów i ich wspomnieć. Góry są nie tylko piękne, bywają groźne. Ta refleksja jest niby oczywista. Iluż jednak wiernych górom i z miłości do gór do końca trwa we wspinaczkowej pasji. Ilu pozostaje w górach…
Biesiadną część spotkania zorganizowano w parafialnej salce katechetycznej, w której uwagę przykuwa tablica pamiątkowa po spotkaniu Jana Pawła II (3 czerwca 1997 r.) z młodzieżą w Poznaniu: „Przez moc Ducha Świętego bogaci w Nadzieję”. Taternicy, serdeczni i radośni, przygotowali domowe ciasta, napoje. Kolędy śpiewali najbardziej z nich ochoczy z akompaniamentem gitar. Zabierali głos: senior „Siwek”, czyli Stanisław Krajna, członek PTT, znawca legend związanych z górami, Leszek Lesiczka. Jedni przy drugich się krzątali z troską, czy aby komu czego nie brakuje. Rozmowy w tej atmosferze, w której dominowały gesty prawdziwie słonecznej dobroci i otwartości, kołowały wokół tematów rodzinnych, przyjacielskich i rzecz jasna − raz po raz dotykały planowanych eskapad, spotkań. Zwizytował tę biesiadę proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Marek Kaiser. Biały opłatek łamany w tej wspólnocie i z nią był chlebem wielkiej wiary, nadziei i miłości.
W rozmowie prezes Leszek Lesiczka zarekomendował wiele ciekawych inicjatyw PTT, planowanych na 2008 rok, w tym np. Misteria Wcielenia, które odbędą się 6 stycznia 2008 roku w kościele św. Brata Alberta w Kicinie (o 16.00), Misterium Męki Pańskiej, zaplanowane na 15 marca 2008 (o 15.00) i dalsze punkty przyszłorocznego programu (można je znaleźć w witrynie PTT, której adres podaję niżej). W najbliższych dniach szczególnie fascynujące wydaje się „Powitanie Roku 2008” − spotkanie taterników i ich gości w Nowy Rok o 12.00, czyli w samo południe, na Dziewiczej Górze (z szampanem!), na które PTT serdecznie zaprasza wszystkich miłośników gór!
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie istnieje od 1873 roku. Poznański oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego powstał 1 marca 1921 r. I walne zebranie otwierał Heliodor Święcicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Warto się zapoznać z historią tego towarzystwa, poznać jego inicjatywy, ludzi, ich aktywność. Wydaje ono m.in. „Pamiętnik PTT”, aktualnie tom XV, oraz biuletyn „Co słychać”, także w wersji elektronicznej (wydawcą jest Zarząd Główny w Krakowie).
O Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym na Słowacji i upamiętnionych postaciach taternictwa, alpinizmu i ratownictwa górskiego. Cytowane na wstępie artykułu motto¹ pochodzi z Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego na Słowacji pod granią Osterwy w Dolinie Mięguszowieckiej, znajdującego się w pięknym limbowym lesie. Ma ono tam brzmienie: „Martwym na pamiątkę, żywym ku przestrodze”. Pomysłodawcą takiego cmentarza, na którym nikt nie leży, był czeski malarz i miłośnik gór Otakar Stafl. Swoją ideę z 1922 roku doprowadził do finału pod koniec klat 30. − była to murowana kapliczka, mająca cechy spiskich kaplic ludowych. Na tym szczególnym cmentarzu znajduje się 216 tablic i 57 ręcznie rzeźbionych ludowych krzyży. Umieszczono je ku czci pamięci taterników, alpinistów i ratowników, którzy zginęli w Tatrach, a także w Alpach, Andach, Himalajach. Większość ciał tragicznie zmarłych w górach w ogóle nie znaleziono, pozostały na zawsze na miejscu śmierci.
Znajdziemy na słowackim cmentarzu tablice poświęcone 48 Polakom, m.in.: Klimkowi Bachledzie (zginął, niosąc pomoc rannemu turyście), Mieczysławowi Karłowiczowi, kompozytorowi i współtwórcy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wiesławowi Stanisławskiemu − słynnemu taternikowi, Tadeuszowi Strumille, Janowi Długoszowi, Wawrzyńcowi Żuławskiemu, Stanisławowi Grońskiemu, Jerzemu Potockiemu (zginął na Noszaku w afgańskim Hindukuszu), Eugeniuszowi Strzebońskiemu − słynnemu naczelnikowi tatrzańskiego GOPR-u, Jerzemu Kukuczce.
Stefania Golenia Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
Stefania Pruszyńska (Stefania Golenia). Redaktor-dziennikarka, autorka publikacji wielu gatunków. Poetka, autorka utworów wielu gatunków literackich (eseje, poezja, aforyzmy, satyra, opowiadania, reportaż literacki itp.) i sztuki plastycznej. Redaktor naczelna, właścicielka-wydawca Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl
⇒⇒⇒ OD 1989 r. W REDAKCJACH i WYDAWNICTWACH. Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), polsko-amerykańskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej” (1996 – 2000) i tygodniku „Wprost” (1996 – 2000), aktualnie redaguje Gazetę Autorską IMPRESJee.pl (od 2006 r.) ⇒⇒⇒ Także w różnych okresach: redaktor merytoryczna polskich wydawnictw książkowych i redaktor-korektor różnych wydawnictw drukowanych, w tym prasy polskojęzycznej, a także wademeków w kilku językach europejskich, oraz prac naukowych czy w ramach pracy w wydawnictwach równocześnie: przedstawicielka wydawnictwa na stoisku firmowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich lub specjalistka-przedstawicielka ds. kontaktów z mediami. ⇒⇒⇒ W latach studenckich i nieco później (do 1989): asystent antykwarski w PP „Desa”, analityk w laboratorium bakteriologii WZSChPiG.
⇒⇒⇒ W RÓŻNYCH OKRESACH WE WSPÓŁPRACY REDAKTORSKIEJ, PUBLICYSTYCZNEJ, AUTORSKIEJ, INFORMACYJNEJ: z prasą polonijną, np. dwutygodnikiem „Kurier”, Hamburg (1993 – 2010) czy np. z „Dziennikiem Polskim” (Londyn) i tytułami wydawanymi w Polsce, m.in. z: „Welcome to Poznań”, „Merkuriuszem Polska”, „Forum Wielkopolski”, „Aspektami Kulturalnymi”, Magazynem Muzycznym „Brzmienia”, „ABC”, „Protokołem Kulturalnym” oraz z redakcjami czasopism i portali środowisk dziennikarskich i literackich, w tym aktualnie: drukowanego kwartalnika i witryny prezentacyjnej „Protokołu Kulturalnego”, czasopisma „Wielkopolski Widokrąg” Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich; ⇒⇒⇒Także redaktor merytoryczna rzadkich tematycznie publikacji książkowych, np. „Księga romska” Władysława Iszkiewicza. Również redaktor-korektor: prasy drukowanej (miesięczniki), publikacji książkowych, monografii (artyści), m.in. Rafała Boettnera-Łubowskiego, „W kręgu światła i koloru. O twórczości Edmunda Łubowskiego”, książek Lednickiej Wiosny Poetyckiej, w tym oprac. Jana Grada „W gaju poezji”, albumów artyst., np. „Orły polskie. Rzeźby w drewnie” Henryka Zięby, biuletynów szkół wyższych (np. „Studenckie Graffiti”) czy prac naukowych i innych, w tym we współpracy z uczelniami wyższymi: Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, WSB, ze Związkiem Literatów Polskich czy fundacjami. *** Ponadto: animatorka kulturalna, realizatorka publikacji patronackich i akcji własnych oraz w ramach redagowanej Gazety Autorskiej „IMPRESJee”, aktualnie: Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl
⇒⇒⇒ Od 2006 r. – redaktor naczelna, wydawca i realizatorka eksperymentalnie założonej na platformie Blox.pl Gazety Autorskiej „IMPRESJee”www.impresjeee.blox.pl, nr 2190 w Rejestrze Prasy Regionalnej w SO w Poznaniu, obecnie mającej nowy adres i nazwę: Gazeta Autorska IMPRESJee.pl www.impresjee.pl * (scala zasoby Portalu Autorskiego IMPRESJee.pl z zasobami Gazety Autorskiej „IMPRESJee”). ******* Scalanie zasobów 2 mediów jest rezultatem zamknięcia przez Agorę SA w dniu 29 kwietnia 2019 r. platformy Blox.pl, na której redagowała: Gazetę Autorską „IMPRESJee” www.impresjeee.blox.pl (ok. 7,7 mln wizyt Czytelników, na TOP 1000 Blox.pl – 1. miejsce w kategorii: Prasa i Media i 1. miejsce w kategorii: Media); własne witryny artystyczne: poetycką: Poezja, Stefania Pruszyńska (ok. 570 tys. wizyt) i ArtGrafPoeFoto oraz podstrony, witryny specjalne tematyczne.
⇒⇒⇒ II. TWÓRCZOŚĆ LITERACKA-POETYCKA i PLASTYCZNA: POEZJA, ESEJE, AFORYZMY, UTWORY SATYRYCZNE, SATYROPODOBNE I INNE. *** PUBLIKACJE. Wcześniejsze: rozproszone od lat 80 i z 90. Najnowsze z 2021 r.: w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl, czasopiśmie WO ZLP „Wielkopolski Widnokrąg", „Protokole Kulturalnym” (nr 75/76), książce: „Kalisz stolicą aforyzmu” (2020), ); w polsko-niemieckiej antologii polskiej poezji IV – Anthologie der polnischen Lyrik IV „Jak podanie ręki” – „Wie ein Haendedruck” (wyd.: Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, 2018); w polsko-francuskiej Antologii poezji współczesnej X „Jak podanie ręki” – „Comme serrer la main” (wyd.: Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, 2018), antologii „Po-tyczki aforystów”, III, wyd. Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich 2018; w polsko-angielskiej Antologii poezji „Jak podanie ręki” − Anhology of contemporatory poetry „Like The Hand of Friendship”; we własnych autorskich portalach artystycznych: Poezja, Stefania Pruszyńska oraz: ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska; własnym autorskim zbiorze poetyckim „Szepty dalekobieżne” (San Francisco 2009); w czasopismach, m.in.: „Welcome to Poznań”, „Merkuriusz Polska”, „Protokół Kulturalny”; prasie internetowej: Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl; w wydawnictwach książkowych innych autorów (np. książce autobiograficznej Miklosza Deki Czurei, Króla Czardasza, wirtuoza skrzypiec).
***PREZENTACJE LITERACKIE. Od 2007 r. na wielu spotkaniach literackich czy festiwalach, w wielu miejscach na wydarzeniach w Poznaniu (m.in. w Domu Bretanii, Domu Romskim, klubie ZAK) i w regionie Wielkopolski (w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykówku, na plenerowych imprezach kulturalnych np. w parku przypałacowym w Nieszawie czy w Ludwikowie); za granicą, m.in. na Krecie (2010 r.); w Radiu Emaus (2012); na spotkaniach literackich w Klubie Literackim „Dąbrówka” (2011, 2013 i 2017); w Auli UAM w Poznaniu (20 sierpnia 2017); w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (listopad 2018); podczas II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich: (Piła, październik 2018 r.) i na „Aforystykonie”, organizowanych przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich (Kalisz, 30 listopada 2018), na festynie w Dwujęzycznym LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu (październik 2019); podczas III Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej (październik 2019). ***WYSTAWY I PREZENTACJE PRAC PLASTYCZNYCH: VIII MASTRiN pn. Harmonia w Pałacu Działyńskich w Poznaniu (2011); w Bibliotece Publicznej w Buku (2012), w Auli UAM 20 sierpnia 2017 r., w Wielkopolskim Urz. Woj. (grudzień 2017); w Klubie Literackim „Dąbrówka” (2013, 2017), wcześniej podczas spotkań autorskich m.in. na Krecie – w Rethymno i Adelianos Kampos (2010); ***PUBLIKACJE GRAFIK, RYSUNKÓW. Najnowsze: „Kalisz stolicą aforyzmu” (2020). Najstarsze: Rysunki satyryczne w Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1990 - 1991); grafiki w autorskim zbiorze swoich wierszy „Szepty dalekobieżne”; na okładkach książek (Lednickiej Wiosny Poetyckiej: „Żeby marzyć”, „W Gaju Poezji. Lednicka Wiosna Poetycka 1997 – 2015” w oprac. prof. Jana Grada – w ramach współpracy ze Związkiem Literatów Polskich; w prasie drukowanej (np. „Welcome to Poznań”) i Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl oraz we własnych artystycznych witrynach autorskich: ArtGrafPoeFoto i Poezja, Stefania Pruszyńska. ⇒⇒⇒NAGRODY, CERTYFIKATY. Nagroda w konkursie na felieton „Arkusza” – miesięcznika kulturalnego, wyd. przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996 r.); Dziennikarskie Koziołki 2017 w kategorii: Redakcja, przyznane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (wręczone 9 maja 2017 r. na gali w Wydziale NP i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza).
Certyfikaty: US WEST Polska – specjalistka ds. konsultacji * Z ekonomii społecznej – BO Doradztwa i Edukacji pod egidą Europejskiego Funduszu Społecznego *** NAUKA. Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie Adama Mickiewicza i Akademii Ekonomicznej ***POGLĄDY. Jest zwolenniczką rozwoju dialogu kultur.