Kolekcję orłów polskich w drewnie autorstwa Henryka Zięby, a także ryciny Ksawerego Pillatiego z książki Józefa Ignacego Kraszewskiego „Wizerunki książąt i królów polskich” prezentowano w Muzeum-Pracowni J. I. Kraszewskiego w Poznaniu (2009 r.).
Rekomendowałam tę ekspozycję jako pokaz wyjątkowo wzruszającego dzieła serca i rąk, talentu i pasji jego autora, którego poznałam osobiście i ku satysfakcji − z pogranicza wielkich wartości ducha i wysokich patriotycznych tonacji.
Drugim dziełem tego autora jest album „Orły polskie 1222-1993. Rzeźby w drewnie”. Już na okładce, zaprojektowanej przez Adriannę Dyczkowską, odsłania się piękno orła w herbie Polski z czasów panowania Stefana Batorego. Na wstępie tego wydawnictwa Henryk Zięba pisze: „Przedstawione w podręcznikach szkolnych dotyczących historii Polski, encyklopediach i różnych wydawnictwach wizerunki Orła Białego są zwykle reprodukcjami uprzednio namalowanych, wykonanych w metalu odcisków pieczęci lakowych lub wizerunków na monetach dawnej Polski. Odstąpiłem od tej zasady i w niniejszym albumie przedstawiam fotografie własnoręcznie wykonanych, rzeźbionych w drewnie wizerunków Orła Białego oraz krótki opis”.
I tak oto w albumie pojawiają się strona po stronie wizerunki orłów od dynastii Piastów, przez dynastię Andegawenów, Jagiellonów, po te za czasów królów elekcyjnych, dalej zaś − orły formacji wojskowych: pułków, artylerii, saperów, wojsk Wielkopolskich (27.12.1918-21.08.1919) etc. Rzeźby te to doprawdy niezwykła kolekcja, bardzo starannie, misternie rzeźbiona przez pana Henryka w drewnie, z zachowaniem wszystkich detali tych herbów.
Co warto podkreślić, autor szukał z wielką pasją i poświęceniem wzorów tych orłów w różnych miejscach, w tym − na płytach grobowców polskich władców, pieczęciach, plakietkach, monetach, a nawet czapkach oficerskich.
Album został wydany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, oddział w Poznaniu (2007) . Fotografie rzeźb wykonał Filip Raczyński.
Henryk Zięba. Informacja biograficzna. Nieżyjący już mgr inż. Henryk Zięba urodził się w Kieleckiem, od 1936 r. związał swoje losy z Wielkopolską. Tu ukończył Politechnikę Poznańską, był pracownikiem Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, gdzie pracował od 1945 do 1980 r. Od 1980 r. rozwijał swoje zamiłowanie do rzeźbienia w drewnie, od 1986 r. tworzył kolekcję orłów polskich. Jest autorem tematycznie związanego z tą pasją albumu „Orły polskie 1222-1993. Rzeźby w drewnie”, a także trzyczęściowej „Monografii Dyrekcji Kolei w Poznaniu”.
Tekst i fot.: Stefania Pruszyńska
Na fotografiach 1 − 8 orły-rzeźby Henryka Zięby z albumu „Orły polskie. Rzeźby w drewnie 1222 − 1993”:
- Okładka książki H. Zięby „Orły polskie. Rzeźby w drewnie 1222 − 1993”.
- Herb Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony ustawą Sejmu z dnia 9 lutego 1990 r.
- Herb z 3 maja 1791 r.
- Herb polski z XV w. według rzeźby w ołtarzu Kaplicy Świętego Krzyża na Wawelu.
- Orzeł z okresu panowania Władysława Jagiełły.
- Orzeł z okresu panowania królowej Jadwigi.
- Orzeł przepleciony literą „S” w tarczy typu florenckiego według rzeźby z zewnętrznej elewacji Kaplicy Zygmunt. na Wawelu.
- Orzeł z regaliami królewskimi: z berłem i jabłkiem z krzyżem w szponach z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na głowie orła korona zamknięta, zakończona krzyżem.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.