Na Scenie Nowej Teatru Nowego w Poznaniu wczoraj, w przeddzień 28. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, z „Pieśniami o Bogu ukrytym” Karola Wojtyły wystąpił Ryszard Peryt.
Na widowni spektaklu „Wieczoru papieskiego” pojawił się ks. arcybiskup Stanisław Gądecki. Przed zajęciem miejsc wszyscy widzowie zostali obdarowani książką: „Non Omnis Moriar. Misterium Śmierci i Zmartwychwstania” (tom II z serii „Koncerty − Wykłady − Spotkania”), powstałą z inspiracji Rady Inicjatyw Naukowych i Kulturalnych przy Kurii Metropolitalnej oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu podczas V Dni Papieskich (9-17.10. 2005 roku).
Samotność nie usamodzielnia, tylko prowadzi walkę. Samotność wewnętrzną wybrałem po to, aby być sobą. Nikim więcej − Jan Paweł II
Po odsłonięciu kurtyny ukazał się ascetyczny widok: w ciepłym świetle stolik z prawej strony z położoną na nim kartką papieru…
Biała sutanna papieska na stojaku
Okrycie siwych włosów Papieża – piuska
Chciałbym, żebyśmy się przytulili razem do tekstów: „Rozważania o ojcostwie” (z 1964 r.), „Myśl jest przestrzenią dziwną” (z 1952 r.) oraz „Pieśni o Bogu ukrytym” – najwcześniejszego z nich, tytułowego utworu (z 1944 r.), napisanego przez wówczas 23-letniego Karola Wojtyłę po Jego wstąpieniu do seminarium w Krakowie − Ryszard Peryt, Teatr Nowy w Poznaniu
Z głośników popłynęło „Pater noster”… Jakże znane nagranie. Jakże znane brzmienie z tą odrobiną już osłabienia tonu i siły głosu. Jego głosu. „Ojcze nasz”… – powtórzył parę razy Ryszard Peryt do nas poruszonych świeżo zamilkłym śpiewem Jana Pawła II i zachęcił nas: „Chciałbym, żebyśmy się przytulili razem do tekstów: »Rozważania o ojcostwie« (z 1964 r.), »Myśl jest przestrzenią dziwną« (z 1952 r.) oraz »Pieśni o Bogu ukrytym« – najwcześniejszego z nich, tytułowego utworu (z 1944 r.), napisanego przez wówczas 23-letniego Karola Wojtyłę po Jego wstąpieniu do seminarium w Krakowie”.
Dlaczego zadałeś mi miłość, która jest ryzykiem? − Jan Paweł II
I te słowa rozmowy Karola Wojtyły z Bogiem: „Dlaczego zadałeś mi miłość, która jest ryzykiem?” albo o samotności: „Samotność nie usamodzielnia, tylko prowadzi walkę”, „Samotność wewnętrzną wybrałem po to, aby być sobą. Nikim więcej”.
Miłość mi wszystko wyjaśniła, wszystko mi powiedziała. Dlatego uwielbiam tę miłość − Jan Paweł II
Bo też utwory Karola Wojtyły odsłaniają Jego przestrzenie duchowe, mistyczną połać raz szczęścia, raz rozpaczy, wątpliwości, innym razem wdzięczności i pewności. Ta bezpośredniość dialogu z Ojcem Najwyższym przejmuje do głębi w słowach niezwykłej wiary: „Miłość mi wszystko wyjaśniła, wszystko mi powiedziała. Dlatego uwielbiam tę miłość”.
W twórczości artystycznej człowiek bardziej niż w jakikolwiek sposób objawia się jako obraz Boży i wypełnia to zadanie, przede wszystkim kształtując wspaniałą materię własnego człowieczeństwa − Jan Paweł II, „List do artystów”.
Ryszard Peryt z zaśpiewem wielokrotnie cytował: „Miłość mi wszystko wyjaśniła, wszystko mi rozwiązała, dlatego uwielbiam tę miłość, gdziekolwiek by przebywała”. Aktor ze skromnością i mistrzowską naturalnością przekazywał te niezwykłe treści skupionej i poruszonej nimi publiczności. Oszczędność środków interpretacyjnych, które wybrał, wymagająca dyscypliny i prawdziwości w pójściu za myślami Karola Wojtyły, dobrze służyła wytworzeniu atmosfery duchowej intymności.
Stefania Golenia Pruszyńska
Fot. sutanny papieża i piuski: Forum liturgiczne. Oprac. graficzne red. GAI
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.