Wojciech Drabowicz swą przygodę ze śpiewem rozpoczął w Poznańskim Chórze Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego, z którym występował także jako solista w wielu krajach Europy oraz w Wenezueli, w tym w „Pasji wg św Mateusza” J.S. Bacha w Kościele św. Tomasza w Lipsku pod dyrekcją Kurta Masura. Wkrótce został uczniem profesor Antoniny Kaweckiej w Poznańskiej Akademii Muzycznej. Jako młody śpiewak był współzałożycielem sekstetu „Affabre concinui”, z którym związał się na 5 lat. Jako solista dał znać o swoim talencie w partii Eugeniusza Oniegina w operze Piotra Czajkowskiego w 1989 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Triumfował z tą partią na wielu scenach świata, w tym − na festiwalu w Glyndebourne w 1994 roku. Kolejnymi partiami, które przyniosły śpiewakowi sławę, były: Król Roger Karola Szymanowskiego i Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Był również wykonawcą dzieł Krzysztofa Pendereckiego w Luksemburgu w 2005 roku podczas otwarcia nowej sali koncertowej.
Jego kunszt wokalny podziwiała publiczność Nowego Yorku, Tokio, Pekinu, Brukseli, Paryża,Londynu i Barcelony. Występował zarówno na europejskich scenach w wielu partiach pod wybitnymi dyrygenturami, m.in. Claudio Abbado, jak i w Poznaniu.
Wielu pamięta jego kreację Don Carlosa w „Mocy Przeznaczenia” Verdiego czy Papagena w „Czarodziejskim flecie” Mozarta.
Pozostawił także swój ważny ślad w poznańskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadził zajęcia na wydziale wokalnym, na którym jego absolwentami byli: Aleksandra Lewandowska i Maciej Straburzyński.
W gmachu poznańskiej opery dla upamiętnienia tego wybitnego śpiewaka nadano imię Wojciecha Drabowicza sali kameralnej.
Przyjaciele z Lions Clubu „Rotunda”oraz Katarzyna Drabowicz wraz z Teatrem Wielkim starają się dorocznymi koncertami przywoływać pamięć o Drabowiczu.
W tym roku zaśpiewają: Ewa Marciniec, Katarzyna Hołysz, Kałudi Kałudow, Jerzy Mechliński i Wojtek Śmiłek. Stypendium odbierze Łukasz Kocur.
O swoim byłym śpiewaku nie zapominają także biorący udział w koncercie: Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego oraz sekstet „Affabre concinui”.
Wieczór zatytułowany „Głosy Przyjaciół” odbędzie się 20 kwietnia o 19.00 w gmachu pod Pegazem − w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Orkiestrę Teatru Wielkiego poprowadzi Jose Maria Florencio Junior.
Stefania Pruszyńska
Fot.: Teatr Wielki w Poznaniu
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.