Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu rozpoczął w styczniu Rok Kobiet, który objęła Honorowym Patronatem Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Poznańska publiczność pozna w 2011 r. dziesięć premierowych spektakli operowych. Każdy z nich opowie historię innej bohaterki.
Twórcy sięgną zarówno do opery romantycznej ze spektaklami takimi, jak: „Tosca”, czy „Turandot” – megawidowisko plenerowe, które wyreżyseruje Michał Znaniecki, jak i oper rzadziej goszczących na polskich scenach. Nie zabraknie także całkowitych nowości: już w lutym planowana jest prapremiera „Ofelii” Prasquala, opery zamówionej przez Teatr u kompozytora. Wśród realizatorów również pojawią się kobiety – „Lady Makbet Mceńskiego Powiatu” wyreżyseruje Barbara Wysocka, a „Śpiącą Królewnę” – Zofia Dowjat.
Teatr Wielki organizuje również specjalnie dla kobiet cykl debat, spotkań i warsztatów. Zaplanowano je w dni premier, przed spektaklami. W partnerską współpracę w organizacji tych spotkań zaangażowały się m.in.: Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA, Centrum Praw Kobiet, Poznańskie Towarzystwo Amazonki, Festiwal „No women no art”, Babiląd, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Partia Kobiet, Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo”. Uczestniczkom tych spotkań przybędzie wiedzy, jak walczyć z depresją, jak radzić sobie z agresją, jak się rozwijać i jak budować własne poczucie wartości.
Niewątpliwie zaciekawia już samo hasło pierwszej debaty: „Między kobietami wojna. O wrogości i władzy w operze »Maria Stuarda«”. Wezmą w niej udział dr Agnieszka Graff (UW), dr Maria Solarska (UAM), dyr. Renata Borowska – Juszczyńska (Teatr Wielki). Moderatorką tego spotkania będzie Bogna Kociołowicz – Wiśniewska (Stowarzyszenie Kobiet Konsola). Spotkanie pomyślano jako panel dyskusyjny, w którym dr Agnieszka Graff przedstawi amerykańskie backlash z jego polskimi przejawami, opowiadając jednocześnie o społecznych aspektach wrogości między kobietami.
Z kolei sytuację kobiet determinowaną różnicą płci, hierarchicznymi relacjami między kobietami a mężczyznami i innymi uwarunkowaniami, odczuwanymi przez kobiety jako nierówność, omówi dr Maria Solarska. Spotkanie odbędzie się 27 stycznia o godz. 18.00 w sali Drabowicza. Wstęp na nie jest wolny, a zachętą do uczestnictwa w nim są zapewnione przez Teatr Wielki kupony rabatowe, uprawniające do nabycia tańszych biletów na spektakl.
Premierowy spektakl „Marii Stuardy” Teatr Wielki zapowiada na 29 stycznia. Ta dwuaktowa opera odwołuje się do historycznej postaci królowej Szkocji panującej w XVI wieku, która żyła w latach 1542 – 1587.
Konstruując program: Rok kobiet, szukałem opery mało w Polsce znanej, która opowiadałaby o kobietach. Jednocześnie zależało mi, aby jej temat trafiał do szerokiej publiczności. Historią Marii Stuart, królowej Szkocji, znaną z seriali i filmów, udało mi się te dwie idee połączyć – wyjaśniał Michał Znaniecki, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Libretto opery Gaetana Donizettiego odsłania trudne osobiste, psychologiczne, religijne i polityczne motywy konfliktu między tytułową bohaterką i jej kuzynką, królową Elżbietą I. Życie Marii, szkockiej monarchini – katoliczki, ucina wyrok śmierci podpisany przez królową Elżbietę I będącą protestantką.
Tragiczne losy Marii Stuart, zarówno niezwykle barwne, jak i uwikłane w spiski, konflikty, walkę o władzę, z najtragiczniejszym i dominującym wątkiem: religijnego ostracyzmu protestanckiej Anglii wobec jej katolicyzmu, inspirowały twórczość dramaturgiczną Juliusza Słowackiego i Friedricha Schillera, obaj stworzyli dramaty o tym samym tytule „Maria Stuart”. A Algernon Charles Swinburne stworzył trylogię dramatyczną „Chastelard, Bothwell i Mary Stuart”. Egzekucję królowej szkockiej mogli już w 1895 r. obejrzeć widzowie kilkudziesięciosekundowego filmu w reżyserii Alfreda Clarka. Nad biografią szkockiej bohaterki również pochylił się w swojej powieści Stefan Zweig.
Spektakl poznańskiej sceny operowej Pod Pegazem wyreżyserował Dieter Kaegi, a muzyczne kierownictwo tego widowiska zapewnił Will Crutchfield.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.