Zapraszamy na V Niebieską Tancbudę – Stachuriadę, która odbędzie się 19 sierpnia 2023 roku, tym razem w Falentach, w gminie Raszyn.
Jest to Festiwal Twórczości Edwarda Stachury, który od czterech lat cieszy się coraz większą popularnością i zyskuje coraz większą liczbę uczestników. Nic jednak by się nigdy nie wydarzyło, gdyby nie nasi wspaniali darczyńcy, którzy dzielą się swoim groszem, by nas wesprzeć. Tym razem jest podobnie.
W tegorocznej edycji Niebieskiej Tancbudy wystąpią: Jan Kondrak, Marek Gałązka, Jacek Kadis, Dawid Gębala, Jacek Sokołowski i Marysia Stencel. Tak jak w poprzednich latach w ramach festiwalu odbędą się warsztaty literackie, plener malarski, warsztaty taneczne, przyrodniczy spacer i po raz pierwszy w tym roku ogólnopolski konkurs poetycki. Absolutną nowością w tegorocznej edycji festiwalu będzie udział osób niepełnosprawnych.
W składzie jury konkursu poetyckiego pojawi się niewidomy poeta. Dzięki udziałowi osób niepełnosprawnych uczestnicy będą mieć możliwość uświadomienia sobie, że niepełnosprawność nie powinna stanowić barier. W społeczeństwie XXI w. nie może już wytyczać granic, a osoby niepełnosprawne mogą odnosić sukcesy. Całość zakończy się ogniskiem do rana w niezwykle gościnnych ogrodach 4 Żywiołów Falenty.
Prezentujemy zdjęcie obrazu Edwarda Stachury autorstwa Katarzyny Zachtej, który stał się już naszym symbolem.
Katarzyna Zachtej – portret Edwarda Stachury
V NIEBIESKA TANCBUDA – STACHURIADA
Festiwal twórczości Edwarda Stachury
ORGANIZATOR: KRZYSZTOF WIŚNIEWSKI, redaktor naczelny STACHURIADA.PL
FALENTY
19 sierpnia 2023 roku
4 Żywioły Falenty Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy
al. Hrabska 4
05-090 Raszyn
Wstęp wolny
Festiwal rozpoczyna się w sobotę o wczesnej godzinie, więc proponujemy przyjazd już w piątek i jeszcze wcześniejszą rezerwację noclegów w hotelu 4 Żywioły Falenty Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy. Nie będzie możliwe rozstawienie własnego namiotu na terenie festiwalu.
W programie:
09:30 – OTWARCIE FESTIWALU PRZEZ ORGANIZATORÓW
10:00 – CZĘŚĆ WARSZTATOWA:
10:00 – 12:00 PANEL DYSKUSYJNY „MÓJ STACHURA” – prowadzi MAREK GAŁĄZKA
Gość specjalny prof. UW MIROSŁAW PĘCZAK
10:00 – 12:00 PLENER MALARSKI – prowadzi JOANNA KOBRYN
11:00 – 12:00 RASZYNIANKA CZYTA STACHURĘ – ANNA PAKUŁA
12:00 – 13:00 JACEK SOKOŁOWSKI
12:00 – 13:00 WARSZTATY LITERACKIE „KIM JESTEM” – prowadzi BARBARA REJEK
13:00 – 14:00 OGŁOSZENIE WYNIKÓW I WYSTĘP LAUREATÓW OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO „INFINITIVUS STACHURY”
14:00 – 15:00 RASZYNIANKA ŚPIEWA STACHURĘ – MARYSIA STENCEL
15:00 – 16:00 WARSZTATY TANECZNE „ROZTAŃCZONE DUSZE” – prowadzi PATRYCJA GAJEK
16:00 – 17:00 PRZERWA – OGLĄDANIE WYSTAWY Z PLENERU MALARSKIEGO – PRÓBY DŹWIĘKOWE NA SCENIE
17:00 – CZĘŚĆ MUZYCZNA:
17:00 – 18:00 JACEK KADIS
18:00 – 19:00 MAREK GAŁĄZKA
19:00 – 20:00 DAWID GĘBALA
20:00 – 21:00 JAN KONDRAK
21:00 – 22:00 KINO-KAWIARNIA HOPLANKA – prezentacja specjalnego filmu dokumentalnego
22:00 – OGNISKO – zapraszamy wszystkich śpiewających i z gitarami do wspólnego ogniska
05:00 – 07:00 SPACER PRZYRODNICZY – prowadzi DR WOJCIECH ROGOWSKI
„Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem Falent…” – Anna Pakuła, dyrektor zarządzający, 4 Żywioły Falenty Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy.
Serdecznie wszystkich Państwa zapraszamy.
Gazeta Autorska IMPRESJee.pl jest patronem medialnym V NIEBIESKIEJ TANCBUDY – STACHURIADY. Festiwalu Twórczości Edwarda Stachury
Źródło materiałów: Organizator – Krzysztof Wiśniewski, Stachuriada.pl
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.