Coroczną akcję pn. „Świąteczna pomoc dla Rodaków na Litwie” organizuje Oddział Poznań Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej wraz z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Dzisiaj, 29 listopada, rozpoczęła się w samo południe zbiórka darów w sali Pod Aniołem w kościele Świętego Krzyża w Poznaniu, na Górczynie, ul. Częstochowska 16.
Dobrodziejów życzliwych tej intencji organizatorzy zapraszają z darami w godzinach 12.00-19.00, wskazując na szczególnie zapotrzebowane: słodycze, a przede wszystkim czekolady, trwałą żywność, środki czystości, pluszaki, przybory szkolne i wartościowe książki.
Istnieje też możliwość wsparcia akcji wpłatami na wybrane konto podane wyżej w zamieszczonym ogłoszeniu organizatorów i na stronie internetowej Oddziału Poznańskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej www.wilniuki.pl:
- Caritas Archidiecezji Poznańskiej
- Oddziału Poznań Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej
Dary jak co rok zostaną zawiezione na Litwę i tam przekazane oczekującym ich naszym Rodakom – dzieciom i dorosłym żyjącym na Litwie.
Relację z tegorocznej akcji wyjazdowej będzie można poznać 21 stycznia 2025 roku na spotkaniu pn. „Opłatek wileński” w Centrum Kultury „Zamek”, w sali Pod Zegarem o 17.00.
Na zachętę do uczynienia radości ze swoich darów warto poznać przebieg ubiegłorocznej wspólnej akcji Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Caritas Archidiecezji Poznańskiej pn. „Z darami u Rodaków na Wileńszczyźnie” przed świętami Bożego Narodzenia 2023.
Podczas wyjazdu z darami na Wileńszczyznę w dniach 4-8 grudnia 2023 odwiedziliśmy kilka szkół na Litwie: w Wilnie Gimnazjum im. Jana Pawła II, Gimnazjum im. Władysława Syrokomli, Szkołę – Przedszkole „Źródełko”, Szkołę w Kolonii Wileńskiej oraz pod Wilnem szkoły w Rzeszy Wielkiej, Duksztach i Mejszagole –
podają ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Roman Waśko, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej (jako św. Mikołaj) na Wileńszczyźnie.
A oto relacja o organizatorach ubiegłorocznego wyjazdu z Poznania na Wileńszczyznę z darami.
W odwiedzanych szkołach podziwialiśmy przepiękne występy dzieci i młodzieży. Święty Mikołaj z Poznania, w którego wcielił się Roman Waśko, wiceprezes poznańskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna – dwoił się i troił, żeby obdarować wszystkie dzieci. Św. Mikołaj przechadzał się również po placu Katedralnym w Wilnie, wręczając słodycze napotkanym dzieciom.
Przekazaliśmy również dary dla Hospicjum wileńskiego i dla zespołów artystycznych działających na Wileńszczyźnie.
Ponadto przywitaliśmy się z Rodakami pracującymi w TVP Wilno, a organizatorzy wyjazdu: ks. Marcin Janecki – dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Ryszard Liminowicz – Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Poznań udzielili wywiadu.
Zamieszczam link (kliknij) do fotorelacji pomieszczonej na stronie TMWiZW z rozdania darów w 2023 roku na Wileńszczyźnie http://www.wilniuki.pl/dary_2022.html i polecam tę publikację do lektury
MEDIALNY PATRONAT HONOROWY. Do uczestnictwa w tej przedświątecznej akcji, poruszającej serca zawsze życzliwych Rodakom na Litwie mieszkańców Poznania i przedstawicieli instytucji czy firm poznańskich zachęca wraz z organizatorami Redakcja Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl http://www. impresjee.pl, która objęła tegoroczne listopadowe wydarzenia Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej honorowym patronatem.
Redakcja Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl, Stefania Pruszyńska
Źródło cytowanych treści z fotorelacji z ubiegłorocznej akcji: witryna Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Poznań www.wilniuki.pl
Grafiki z ogłoszeniami: Organizatorzy
________________________________________________________________________________________________________
Tutaj wcześniejsza publikacja w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl z zapowiedziami tegorocznych wydarzeń w Poznaniu: Bigosu Nowogródzko-Wileńskiego po Wielkopolsku, koncertu dla Wilnian w Auli Nova Akademii Muzycznej i wystawie „Tędy i owędy z Melchiorem Wańkowiczem po Wielkopolsce i na Kresach” w Muzeum-Pracowni J.I. Kraszewskiego.
Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zaprasza na wydarzenia w listopadzie 2024
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.