Od 25 kwietnia do 5 maja specjalne ekipy w 6 wozach kamperowych, zaangażowane w promocję demokracji i równości na poziomie lokalnym i europejskim, dotrą do 60 miast w Europie. Podróż północno-wschodnia jednego z kamperów obejmuje 10 miast, w tym 6 w Polsce…
Podróż północno-wschodniego kampera będzie przebiegać przez Niemcy i Polskę na trasie: Berlin (25 kwietnia) – Hoyerswerda (26 kwietnia) – Rohne (27 kwietnia) – Leipzig (28 kwietnia) – Eisenhüttenstadt/Słubice (29 kwietnia) – Poznań (30 kwietnia) – Łódź (1 maja) – Linin (2 maja ) – Warszawa (3 maja ) – Lublin (4 maja).
Spotkaj się z nami w trakcie podróży, dołącz do naszych działań lub skontaktuj się z nami! Od 25 kwietnia do 5 maja 2014 r. sześć kamperów (Transeuopa Caravans) wyruszy z Berlina, Birmingham, Kluż-Napoka, Barcelony, Pragi i Rzymu, żeby dotrzeć do ponad 60 różnych miejsc na terenie całej Europy. Międzynarodowe zespoły nawiążą współpracę z ludźmi zaangażowanymi w kwestie alternatywnych działań politycznych lub inicjatyw z zakresu demokracji, solidarności i równości związanych z prawami mniejszości, zanieczyszczeniem środowiska, opieką społeczną czy pluralizmem w mediach i ochroną praw w Internecie.
Podróż ta jest sposobem na jednoczenie tych inicjatyw oraz wzmocnienie ich głosów. Zespół każdego kampera składać się będzie z koordynatora (rzecznika), specjalistów ds. komunikacji i logistyki, filmowca oraz ilustratora. Wszystkie spotkania zostaną udokumentowane i udostępnione poprzez narzędzia cyfrowe.
Północno-wschodni kamper (Northern-Eastern Caravan). Podróż północno-wschodniego kampera zacznie się w Berlinie (25 kwietnia) wydarzeniem w przestrzeni publicznej. Następnie będziemy kierować się na południe do Hoyerswerdy (26 kwietnia), gdzie będziemy dyskutować o narastającym problemie neonazizmu w kontekście budowy ośrodka dla cudzoziemców. Odwiedzimy Neustadt/Spree (27 kwietnia) i będziemy uczestniczyć w happeningu nagłaśniającym problem zanieczyszczenia środowiska w związku z wydobyciem węgla brunatnego.
Udamy się do Lipska (28 kwietnia) i poznamy inicjatywy związane z alternatywną ekonomią. Ostatniego dnia podróży po Niemczech (29 kwietnia) pojedziemy do Eisenhüttenstadt i będziemy dyskutować o sytuacji migrantów. Przekroczymy granicę i spotkamy się z inicjatywą Nowa Amerika w Słubicach. Następnie przyjedziemy do Poznania (30 kwietnia) i wraz z fundacją Bahtałe Roma zorganizujemy koncert muzyki romskiej. Będziemy też w Łodzi (1 maja), gdzie porozmawiamy o spółdzielczości i kwestii bezrobocia. W Święto Konstytucji zorganizujemy warsztaty wokół tematu demokracji. Natomiast ostatniego dnia naszej podróży (4 maja) w Lublinie odbędzie się pokaz filmowy i dyskusja związana z tematyką LGBT.
O Citizen Manifesto (Manifeście Obywatelskim). Od momentu powstania 7 lat temu, organizacja obywatelska European Alternatives stara się zbierać opinie oraz praktyki, nagłaśniając i ustanawiając zmiany w polityce. Od 3 lat European Alternatives, we współpracy z wieloma partnerami, prowadzi konsultacje obywatelskie na przestrzeni całego kontynentu, mające na celu zbieranie postulatów i pomysłów. Wynikiem tego procesu jest Citizens Manifesto (Manifest obywatelski) dla demokracji, solidarności i równości. Celem naszej podróży jest pogłębienie tematów przedstawionych w Citizens Manifesto poprzez dyskusje i interakcje umożliwiające przekształcenie propozycji w konkretne czyny, jak również stworzenie i wypełnienie przestrzeni publicznej i nawiązaniem kontaktu między obywatelami i kandydatami do wyborów europejskich.
European Alternatives. European Alternatives to niezależna organizacja, która promuje demokrację, równouprawnienie i kulturę na poziomie ponadnarodowym. Naszym celem jest wspólne działanie na rzecz mieszkańców wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Organizujemy wydarzenia kulturalne i społeczne: debaty, kampanie i projekty w przestrzeni publicznej oraz coroczny Transeuropa Festival http://transeuropafestival.eu, starając się zaangażować w nasze akcje jak najwięcej obywateli krajów UE (szerzej, w portalu: http: www.euroalter.com).
Zespół północno-wschodniego kampera można poznać pod adresem: http://citizenspact.eu/caravans/north -eastern/
Więcej informacji na temat trasy – na stronie: www.citizenspact.eu!
0-SP, inf.: Natalia Szelachowska
European Alternatives Warsaw
specjalista ds. komunikacji
warsaw@euroalter.com
https://twitter.com/TEC_NEast
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.