Klimat tego wyjątkowego artystycznego wieczoru stworzyła żywa pamięć o poecie Nikosie Chadzinikolau, polskim pisarzu i poecie, Greku związanym z Poznaniem, tutejszym środowiskiem literackim i naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który 12 lat temu odszedł z ziemskich dróg, pozostawiając po sobie w artystycznym testamencie − poezję niezwyczajną, nieprzerwanie budzącą zainteresowanie, napisaną znakomitą polszczyzną, dziesiątki dzieł klasyki greckiej, m.in. Homera, Safony, Sofoklesa i utworów współczesnych poetów greckich przełożonych z języka greckiego i nowogreckiego na język polski, w tym powieść Nikosa Kazantzakisa „Grek Zorba”. Przetłumaczył wiele dzieł literatury polskiej na język grecki. Nikos Chadzinikolau został w tym roku pośmiertnie uhonorowany laurem przyznawanym największym twórcom świata − Europejskim Medalem Poezji i Sztuki HOMER.
Poetycko-muzyczne spotkania upamiętniające Nikosa Chadzinikolau są inicjatywą syna poety − Aresa Chadzinikolau, poety i tłumacza polsko-greckiego jak jego ojciec, lecz też współautora z ojcem kilku publikacji książkowych, a ponadto muzyka pianisty i kompozytora i prezesa Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich (WO ZLP). Skupiają bliskich z kręgu rodzinnego i przyjaciół zaproszonych do wystąpienia na galowej estradzie bądź współobecności. Nikos Chadzinikolau ma w swoim synu Aresie kontynuatora swego dzieła, które wyrosło z idei i pragnienia zbliżenia kultur Polski i Grecji. I chociaż aktualna sytuacja nie sprzyja organizowanym na żywo inicjatywom artystycznym, o utrzymaniu permanentnej ciągłości relacji polsko-greckich świadczą choćby ukazujące się w publikacjach przekłady poezji nowogreckiej na język polski i polskiej na język grecki. W planach pojawiają się również projekty polskich i greckich środowisk artystycznych wspólne i w gościnie w obu krajach, wyczekujące warunków i możliwości nie niosących ograniczeń pandemicznych.
Gośćmi greckimi Aresa Chadzinikolau w tym roku byli: Nikos Filaktos − niezwykle barwna postać, znakomity grecki muzyk i kompozytor, który po 25 latach przybył z Grecji do Polski i Poznania, i Popi Aroniada − grecka poetka, autorka najnowszego tomu wierszy pt. POKE (gr.) − „Roszada”, opublikowanego w przekładzie na język polski i w języku greckim.
Wieczór w „Blue Note” wypełniła muzyka Mikisa Theodorakisa, Nikosa Filaktosa i Aresa Chadzinikolau. Kompozycje muzyczne okraszały poetyckie krainy Nikosa Chadzinikolau, które przypominał czytaniem poezji swego ojca syn Ares i zaproszona do wyboru i prezentacji wierszy dziennikarka radiowa Aleksandra Wyganowska. Wystąpili także wspólnie przy fortepianie Ares Chadzinikolau z Nikosem Filaktosem, obdarowując słuchaczy niezwykłością kunsztu muzycznego. W puencie utworu Ares Chadzinikolau z grecką iskrą odtańczył kilka taktów zorby, ulubionego utworu i tańca swego ojca.
»…bo człowiek bez miłości wciąż błądzi« − te słowa Nikosa Chadzinikolau powołała na motto prowadząca XII galę red. Joanna Divina, kreując ciepłą rodzinno-przyjacielską aurę tego wieczoru.
Prowadząca galę red. Joanna Divina kreowała ciepłą rodzinno-przyjacielską aurę, powołując na motto znamienne słowa Nikosa Chadzinikolau „Bo człowiek bez miłości wciąż błądzi”, aby podkreślić cel spotkania: podążanie za miłością, w imię której świętowana jest pamięć Nikosa Chadzinikolau. W tym też duchu toczyła rozmowy z Nikosem Filaktosem i Popi Aroniadą, nasycając narrację i dialogi wieloma treściami biograficznymi i informacjami, które dopełniały obraz powiązanych wątków polsko-greckich i barw emocjonalnych nici wzajemnych i artystycznych sympatii.
Uroczystym momentem XII gali, zaskakującym wyjątkowością, było ogłoszenie i wręczenie nagród. Za wybitną twórczość Nikos Chadzinikolau został uhonorowany Europejskim Medalem Poezji i Sztuki HOMER przez dr. Dariusza Tomasza Lebiodę, poetę, eseistę, wykładowcę i krytyka literackiego, reprezentującego kapitułę tej wyjątkowej nagrody, przyznawanej największym twórcom świata. Zaszczytny laur odebrała żona śp. Laureata − dr Elżbieta Chadzinikolau.
Nikos Chadzinikolau został za wybitną twórczość uhonorowany Europejskim Medalem Poezji i Sztuki HOMER przez dr. Dariusza Tomasza Lebiodę, poetę, eseistę, wykładowcę, krytyka literackiego, reprezentującego kapitułę tej wyjątkowej nagrody, przyznawanej największym twórcom świata. Zaszczytny laur odebrała żona śp. Laureata − dr Elżbieta Chadzinikolau.
Tradycją gali jest przyznawanie Medalu im. Nikosa Chadzinikolau i nagrody Nikosa Chadzinikolau. Tegorocznym wyróżnionym został Nikos Filaktos. Medal greckiemu muzykowi wręczyła Artemida Chadzinikolau − wnuczka Nikosa i córka Aresa Chadzinikolau. Natomiast statuetką Nagrody im. Nikosa Chadzinikolau została wyróżniona grecka poetka Πόπη Αρωνιάδα (pis. gr.) − Popi Aroniada − za najlepszy dwujęzyczny poetycki tom roku.
Po raz pierwszy Ares Chadzinikolau ustanowił dodatkową własną nagrodę: Safony dla najpiękniejszych poetek. Statuetkami Safony zostały obdarowane: włoska poetka i działaczka twórczego środowiska kobiet z miasta Bari Anna Santoliquido oraz ukraińska poetka Теодозія Зарівна (pis. ukr.) − Teodozja Zariwna.
XII Galę im. Nikosa Chadzinikolau w Blue Note 21 października br. prezentuje w całości nagranie przygotowane przez: jah ares chadzinikolau aristonstudio. Na You Tube to nagranie jest dostępne pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=pht2B_9DdRA
Tegoroczna gala jest już 12. świętowaniem pamięci Nikosa Chadzinikolau. Od kilku lat gala odbywa się w ramach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, organizowanej każdej jesieni przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich. Przesłanie tego wydarzenia wyraża idea kontynuacji artystycznego dialogu twórczego polsko-greckiego i międzynarodowego, który zainicjował i rozwijał Nikos Chadzinikolau.
XII Galę poprzedziły: wczorajsze (20 października 2021) obrady poetów uczestniczących w V Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, które odbyły się w poznańskim Pałacu Działyńskich, i dzisiejsze przedpołudniowe spotkania poetów w różnych placówkach Poznania oraz popołudniowa oficjalna inauguracja V MKP w sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM w Poznaniu.
Gazeta Autorska IMPRESJee.pl http://www.impresjee.pl jest patronem medialnym V MKP.
Stefania Pruszyńska
——————————————
V Międzynarodowa Konferencja Poetycka od 20 do 23 października 2021. Poznań, Kalisz, Russów
V Międzynarodowa Konferencja Poetycka. Biogramy poetek i poetów