Nowy sezon 2023 – 2024, po zaangażowaniu się Klubu Literackiego „Dąbrówka” we wrześniowy 1. Festiwal „Literatura do Poznania” Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, otwiera październikowe spotkanie autorskie z Sultanem Catto, turecko-amerykańskim poetą. Sultan Catto to niezwykle ciekawa postać, bowiem jest zarówno wybitnym poetą, nadto zaangażowanym w prowadzenie klubu poetyckiego w Nowym Jorku, jak i mającym nieprzeciętne osiągnięcia naukowcem w dziedzinie fizyki matematycznej.
Moderatorką spotkania we wtorek 24 października z Sultanem Catto i zarazem gościnią w naszym poznańskim klubie będzie Danuta Zasada, członkini Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, pisarka i tłumaczka.
Gość „Dąbrówki” Sultan Catto, który do Polski przyjechał z USA, jest autorem dziewięciu tomów poezji. Jego dzieła zostały przetłumaczone na dwadzieścia osiem języków i ukazują się w wielu antologiach, a wiersze, napisane w języku angielskim i tureckim, były nominowane do nagrody Pushcart. Niedawno S. Catto został laureatem Europejskiego Medalu w dziedzinie poezji i literatury (Homer Medal, 2018), a także Europejskiego Medalu w dziedzinie nauki, sztuki i literatury (EASAL), przyznanego w Senacie Francji w Paryżu (2020) oraz Medalu Sztuki Literackiej w Komunikacji Międzykulturowej (2020) w Nowym Jorku. Od ponad dwudziestu lat jest gospodarzem comiesięcznej prezentacji serii poezji Yale w Yale Club w Nowym Jorku.
Dr Catto, profesor fizyki matematycznej i dyrektor wykonawczy doktoratu ds. programu fizyki w CUNY Graduate School, swój doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Yale. Należy do nieformalnej grupy algebry/teorii liczb w Baruch College. Jest adiunktem w Associate Research Scientist w Henry Krumb School of Mines na Uniwersytecie Columbia i profesorem wizytującym na Uniwersytecie Rockefellera. Wykładał na uniwersytetach Yale i Columbia. Jest autorem licznych publikacji naukowych w specjalistycznych czasopismach i wydawnictwach książkowych, należy do wielu międzynarodowych rad doradczych ds. matematyki i fizyki na całym świecie. Cieszy się uznaniem międzynarodowych gremiów naukowych i jest nagradzany ich wyróżnieniami.
Z dokonań naukowych Sultan Catto może się poszczycić wniesieniem istotnego wkładu w rozwój fizyki cząstek elementarnych, szczególnie w obszarze supersymetrii dynamicznej oraz w matematyce w zakresie teorii spektralnej form automorficznych i oktonionowych geometrii rzutowych z zastosowaniami w mechanice kwantowej.
Należy do zespołu stałego Międzynarodowego Komitetu Doradczego „Międzynarodowych konferencji na temat różniczkowych metod geometrycznych w fizyce teoretycznej”, „Międzynarodowych konferencji na temat symetrii i strun” oraz „Międzynarodowych sympozjów Wignera”, wraz z naukowcami o międzynarodowej renomie i laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i medalistami Fieldsa z matematyki. Był krótkoterminowym profesorem fizyki w Instytucie Nielsa Bohra w Kopenhadze, Academia Sinica (Chińskiej Akademii Nauk) w Pekinie i Uniwersytecie Nankai w Tianjin w Chinach oraz w Międzynarodowym Centrum Fizyki Teoretycznej w Trieście we Włoszech. Uczestniczył w panelu poświęconym Hollywood i nauce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hamptons, sponsorowanym przez Fundację Alfreda P. Sloana. Jest stałym członkiem Międzynarodowej Rady ds. Rozwoju Nauki i Technologii w Peru. Otrzymał nagrodę „Benjamina W. Lee Prize”, przyznaną przez Międzynarodową Szkołę Fizyki Subjądrowej (Ettore Majorana) na Sycylii we Włoszech za prace nad supersymetrią kwark-dikwark.
W Poznaniu i Kaliszu na wydarzeniach VII MKP. Wieczór autorski Sultana Catto w Klubie Literackim „Dąbrówka” jest jednym z wielu zaplanowanych wieczorów z jego udziałem w ramach właśnie rozpoczynającej się w Poznaniu VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej pn. „Jesienny dotyk poezji” Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Przybysz z drugiej półkuli przez tydzień, już od poniedziałku, 23 października, pobiesiaduje poetycko w Poznaniu w wielu miejscach. Zainicjuje te popołudnia i wieczory wraz z Krzysztofem Galasem, prezesem WO ZLP, w gronie poznańskich poetów i publiczności spotkaniem poetycko-muzycznym w klubie „Raszyn”. Muzycznie ubarwi poniedziałkowe poetyzowanie występ „Uzależnionych od marzeń” – team Krzysztofa Galasa i jego żony Aliny Galas. We wtorek, 24 października, S. Catto pojawi się przed południem w Instytucie Orientalistyki UAM, a wczesnym popołudniem na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Spotka się tam ze studentami. A dopiero po południu – w Klubie Literackim „Dąbrówka”. Środa, 25 października, to czas spotkania w Poznańskiej Palmiarni i po południu oficjalnej inauguracji Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w WBCiAK (ul. Prusa). W czwartek, 26 października, S. Catto będzie uczestniczył wraz z Williamem Wolakiem w panelu dyskusyjnym „Dialog kulturowy literatury i sztuki” i wsłucha się w koncert Aresa Chadzinikolau oraz pozna tegoroczne prezentacje wydawnicze tegorocznej MKP. Ten wieczór odbędzie się w sali Białej UMP przy pl. Kolegiackim. W piątek, 27 października, zawita wraz z uczestnikami konferencji w Kaliszu na „Aforystykonie” i „Po-tyczkach aforystów”, „Haiku jazzowym” oraz czytaniu tegorocznej antologii MKP pt. „Jesienny dotyk poezji” – w tym wydawnictwie pomieszczono także teksty jego autorstwa: prozę i poezję. Natomiast w sobotę Sultan Catto na zaproszenie Aresa Chadzinikolau przybędzie do jego Pracowni na ul. Staffa 61 na wspólne spotkanie autorskie z Williamem Wolakiem.
Poza protokołem o Sultanie Catto i jego planach. Z informacji nieformalnych, które uzyskałam z kręgów znajomych S. Catto, będących także moimi znajomymi i przyjaciółmi z poznańskiego środowiska literackiego, wiadomo mi, że sam ostatnio planuje zebrać materiały o noblistach, aby zwieńczyć te prace treściami swojej książki.
Prezentacja najnowszych książek Marii Kogut i Anny Landzwójczak. W drugiej części październikowego wieczoru, niezłomnie zaaranżowanego przez Jerzego Grupińskiego, który wraz z naszym Klubem Literackim serdecznie zaprasza na całą ucztę dla ducha, przedstawią także swoje najnowsze poetyckie publikacje książkowe: Maria Kogut – „Kronikę rzeczy małych” i Anna Landzwójczak – „Bez nawigacji”. Obie pozycje wydawnicze omówi Jan Hyjek.
Stefania Pruszyńska
Inf. biograficzne o Sultanie Catto podaję na podstawie materiału źródłowego, zawartego w portalu CUNY The City University of New York: https://www.bmcc.cuny.edu/faculty/sultan-catto/
Autorka grafiki pt. „Oaza jesienna II” i graf. oprac. zaproszenia: Stefania Pruszyńska
(Publikacja aktualizowana).
A tutaj mają Państwo, Szanowni P.T. Czytelnicy, możliwość poznania treści „Protokołu Kulturalnego”. Zapraszam do lektury
„Protokół Kulturalny”. Kwartalnik. W formacie PDF do pobrania i lektury od numeru 53/2015