W poznańskiej Piwnicy duchowej, gdzie krzeseł rzędy gościnne zwrócone ku stołowi na podwyższeniu, gdzie cisza nie jest milczeniem, lecz odległym od zgiełku świata tuż za drzwiami stanem spokoju, skupienia niemal bliskiego modlitwy, gdzie ciepłe, łagodne światło obmywa wsłuchanych w słowa poetów, twórców, i zapatrzonych w obrazy filmów… Gdzie cichutki i zamyślony pośród publiczności siedzi Ojciec Wojciech Ciak − zazwyczaj świadek tych spotkań, obserwator czuły na tajemnice duszy, które tam się odsłaniają z różną mocą i w różnych treściach, formach. Gospodarz niezwykle skromny w obejściu, ascetyczny w mowie, ale bardzo słoneczny w tej gościnie. Co więcej − w gościnie także poety Andrzeja Sikorskiego, prowadzącego uważny dialog z zaproszonymi postaciami ze świata myśli poetyckiej.
W Piwnicy duchowej przygotowano następujące spotkania w marcu:
16 marca (wtorek), godz. 19.00 – Dialogi poetyckie. Spotkanie z Jerzym Strukiem poprowadzi Andrzej Sikorski.
Jerzy Struk, urodzony w 1975 roku, poeta i filozof, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutował w 1997 r. tomikiem pt. „Jesteśmy”. Dwa lata później ukazała się druga książka poetycka pt. „Rysa Absolutna”. Po dziesięciu latach poeta powraca z trzecim tomem wierszy pt. ,,przed… Po…”. Powrót ten jest niezwykły… Tytuł nawiązuje do wydarzenia, które w sposób nagły i pełny zmieniło życie autora. Poeta z odwagą i szczerością ujawnia w Przedsłowiu istotę owej przemiany, dzieląc się z Czytelnikiem jej źródłem. „Jeśli pragnienie Boga jest tak silne, iż przekracza ludzki strach, by zachować własne życie, przy jednoczesnej pełnej afirmacji dla każdej sekundy swojego istnienia, to pojawia się taki rodzaj zaufania, którego nie da się z niczym porównać i wtedy człowiek całkowicie powierza się Bogu”);
19 marca (piątek), godz. 19.15 – Galeria spotkań. Koncert Kapeli Brodów – „Pieśni postne”. Spotkanie poprowadzi Jakub Żmudziński.
Kapela Brodów – zespół grający polską muzykę tradycyjną. Założyli go Anna i Witold Brodowie (także założyciele teatru Węgajty) w 1992 roku. Kapela wykonuje autentyczne pieśni i tańce ludowe z terenów Polski – zachowane w materiałach etnograficznych a także zebrane samodzielnie od muzyków wiejskich. W repertuarze zespołu znaleźć można utwory świeckie i religijne, wykonane z dbałością o zachowanie ich archaicznego charakteru. Dotyczy to także instrumentów wykorzystywanych przez kapelę;
23 marca (wtorek), godz. 19.00 – Kino duchowe. Pokaz filmów dokumentalnych:
1. „Najświętsza Maria Panna z Safanieh”, reż. Andrzej Roztworowski, Kanada, nagroda specjalna abp. Henryka Muszyńskiego na IX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich Niepokalanów, w 1994 roku.
2. „Nick Vujicic – bez rąk, bez nóg”.
Projekcję poprzedzi wprowadzenie na temat objawień maryjnych w obecnym czasie. Spotkanie poprowadzi Wanda Zborowska-Różycka;
28 marca (niedziela), godz. 17.00 – Wielcy Mistycy – czas na apokalipsę. Prezentacja wybranych tekstów z „Apokalipsy św. Jana”. Wprowadzenie: Patrycja Tomczak, reżyseria: Aleksander Machalica.
Spotkania te odbywają się w Piwnicy duchowej, w poznańskim Karmelitańskim Centrum Duchowości, OO. Karmelici Bosi, Wzgórze św. Wojciecha, znajdujacym się na ul. Działowej 25.
Warto tam zajrzeć, by w klimacie wyciszenia od zgiełku tego świata, uczestniczyć w wybranym wydarzeniu. Rekomenduję te spotkania z przekonaniem o ich niezwykłych walorach poznawczych.
Stefania Pruszyńska