Marzec, kwiecień i maj 2022 roku poznańskiego Klubu Literackiego niósł wiele nadziei zaplanowanymi spotkaniami. Przyniósł spełnienie wieczorem 22 marca w siedzibie NOT-u i 13 maja w Salonie Artystycznym im. Jackowskich w Pobiedziskach, jednakże okryte naszym głębokim smutkiem: na Wieczne Łąki odeszły Koleżanki po piórze: śp. Jolanta Szwarc i śp. Liliana Bening.
Oto kalendarium marcowo-kwietniowo-majowe, które podsumowuje wydarzenia Klubu Lterackiego.
4 marca 2022
Spotkanie w Pobiedziskach Salonu Artystycznego im. Jackowskich i Poznańskiego Klubu Literackiego odwołano z powodu zachorowań na covid.
Odwołane spotkanie pn. „Tak puka przeznaczenie do wrót” w 195. rocznicę śmierci Ludwika van Beethovena śmierci, zaplanowane 4 marca 2022 r. o godz. 15.00 w Płończakówce w Pobiedziskach, ul. Fabryczna 2A, na które w imieniu Zarządu Salonu zapraszała Daromiła Wąsowska-Tomawska, obejmowało programowe: „Spod reporterskiego pióra” – Barbary Kęcińskiej-Lempki, „Wspomnienia mojej mamy” – Jerzego Grupińskiego, „Inny Beethoven i IX Symfonia” z udziałem Daromiły Wąsowskiej-Tomawskiej.
Wypada żałować, że pandemia okazała się niemiłosierna dla kolejnej inicjatywy kulturalnej.
21 marca 2022
Ostatnie pożegnanie naszej Drogiej Koleżanki Jolanty Szwarc
Z głębokim smutkiem i żalem żegnaliśmy 21 marca 2022 r. na cmentarzu miłostowskim w Poznaniu śp. Jolantę Szwarc, zmarłą 12 marca 2022 r. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele poznańskiego środowiska literackiego: wraz z przedstawicielami Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich − członkowie Klubu Literackiego „Dąbrówka” oraz Grupy Literycznej Na Krechę.
21 marca 2022
Poetyckie pożegnanie naszej Drogiej Koleżanki Jolanty Szwarc
21 marca 2022 o godz. 17.30 na spotkaniu z inicjatywy Łucji Dudzińskiej pn. „Rozmowy z Poezją” Grupa Literyczna Na Krechę i Klub Literacki „Dąbrówka” poetycko pożegnaliśmy w Księgarni „Arsenał” na Starym Rynku 58 w Poznaniu naszą Drogą Koleżankę śp. Jolantę Szwarc, zmarłą 12 marca 2022 r. w Poznaniu.
22 marca 2022
Spotkanie Klubu Literackiego w siedzibie NOT-u w Poznaniu
Klub Literacki spotkał się tym razem w siedzibie NOT-u , ul. Wieniawskiego 5/9 w Poznaniu. Popołudnie 22 marca 2022 r. o godz. 17.00 wypełnił program, który obejmował: promocję 79 nr. „Protokołu Kulturalnego”, prezentacje nowych twarzy w Klubie: Macieja Greli, Sławomira Sobkowskiej-Marczyńskiej, Anny W. Staśkowiak. A ostatnio wydane książki omówili: Jerzy Grupiński, Edyta Kulczak, Marek Słomiak, Małgorzata Szczęsna-Tyssowska, Kalina I. Zioła.
4 kwietnia 2022
Ostatnie pożegnanie naszej Koleżanki Liliany Bening
Ze smutkiem przyjęliśmy zawiadomienie o śmierci Liliany Bening, naszej Koleżanki z Klubu Literackiego. W ostatniej Jej drodze, mając w pamięci i sercach Jej wiersze, żegnaliśmy Ją 4 kwietnia 2022 r. na cmentarzu na Miłostowie w Poznaniu.
13 maja 2022 r.
Na zaproszenie Daromiły Wąsowskiej-Tomawskiej odbyło się spotkanie w Salonie Artystycznym im. Jackowskich w Pobiedziskach.
W programie „Salon solidarny z Ukrainą”: czytanie przygotowanych wierszy ukraińskich; Barbara Kęcińska – Lempka „Z dzienników stanu wojennego”; Poetyckie wizytówki przedstawione przez Jerzego Grupińskiego: Danuta E. Dachtera, Krystyna Mikołajewska, Małgorzata Szczęsna (Łyssowska); Rocznica śmierci Ludwika van Beethovena – Daromiła Wąsowska-Tomawska; IX Symfonia.
Spotkaniom patronuje organizatorsko Jerzy Grupiński, wytrwały i niezmienny w swoich pozytywnych nastawieniach i realizacjach prowadzącego Klub Literacki od 1970 roku.
Dla P.T. Czytelników załączam także link do redagowanego przez J. Grupińskiego czasopisma pn. „Protokół Kulturalny” w PDF do lektury, udostępnianego od 2015 roku w redagowanej przeze mnie Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl.
Stefania Pruszyńska
„Protokół Kulturalny”. Kwartalnik. W formacie PDF do pobrania i lektury od numeru 53/2015
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.