Teatr Ósmego Dnia zaprasza na debatę: Dolina Rospudy − nowe wojny wewnętrzne? W spotkaniu zapowiedzieli udział: Maciej Muskat, lider Greenpeace Polska, dr hab. Krzysztof Podemski, dyrektor Instytutu Socjologii, Jacek Polewski, reprezentujący Zielonych 2004. Uczestnicy debaty skupią się na konflikcie wywołanym planem budowy obwodnicy Augustowa, która ma przebiegać przez chronione mokradła w dolinie Rospudy.
Debatę poprowadzi Lech Mergler. Przed spotkaniem głównym organizatorzy proponują projekcję filmu dokumentalnego o protestach na Górze św. Anny z komentarzem Jacka Polewskiego.
„Konflikt dotyczący przebiegu obwodnicy Augustowa przez chronione mokradła w dolinie Rospudy nie jest jedynym ani pierwszym w Polsce gwałtownym konfliktem na tle ekologicznym. Wcześniejsze to choćby obrona parku krajobrazowego na Górze św. Anny przed budową autostrady w 1999 roku, blokowanie budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu albo tamy na Dunajcu w Czorsztynie.Kogo z kim i o co jest tak naprawdę konflikt nad Rospudą, którego kulminacja dopiero przed nami?
Czy i co go odróżnia od tamtych z przeszłości? Czy był on do uniknięcia, czy tego rodzaju konflikty są w ogóle do uniknięcia? Czy jest to tylko konflikt ludzi z przyrodą, czy raczej konflikt pomiędzy ludźmi? Jeśli między ludźmi, to bardziej różnych społeczności z władzą, czy raczej różnych podmiotów aktywizującego się społeczeństwa obywatelskiego ze sobą nawzajem społeczności lokalnej Augustowa z oddolnym, ogólnopolskim pospolitym ruszeniem obrońców przyrody?
Czy należy się spodziewać w Polsce serii wstrząsów ekologiczno-społecznych, biorących się z nagminnych sprzeczności cywilizacyjnych potrzeb rozwojowych (inwestycje transportowe, przemysłowe), konieczności chronienia zasobów przyrodniczych oraz istotnych potrzeb i interesów społeczności lokalnych?
Czy konflikt o Rospudę wyznacza jakiś przełom w zakresie możliwych scenariuszy przebiegu tego rodzaju konfliktów (żadne racje i argumenty, w tym siła, prawo albo autorytet władzy same w sobie nie wystarczą do rozstrzygnięcia).
Czy i w jakim stopniu my, Polacy, jesteśmy społeczeństwem proekologicznym, a w jakim na odwrót? W jakim zakresie optymalnemu rozstrzyganiu takich konfliktów sprzyja porządek demokratyczny z silnym społeczeństwem obywatelskim (powszechny klincz we wszystkich kierunkach…?), a w jakim porządek autorytarny wymuszenie siłą optymalnych rozwiązań (dyktatura ekologiczna lub modernizacyjna)?
Czy ruchy ekologiczne nie powinny w imię interesu ochrony przyrody wspierać społeczności lokalnych w ich nierównej grze z urzędnikami?” − to materia tematyczna debaty, sygnalizowana przez organizatora: Teatr Ósmego Dnia, która ma szanse postawić diagnozę i odpowiedzieć na nurtujące wielu pytania.
Dolina Rospudy jest teraz zakładniczką dobrej lub złej woli. Dla rozważnie myślących o przyszłości tego skrawka natury i natury w ogóle, nie może być obojętne, co zostanie postanowione w imię jej dobra i dobra człowieka. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan natury, z której dobrodziejstw korzystamy. Bez dobrej kondycji natury nie ma życia na Ziemi. A konflikt wokół Doliny Rospudy powinien być rozwiązany zgodnie z priorytetami, które ustaliło prawo wobec przyrody i jej ochrony.
Teatr Ósmego Dnia na spotkanie, które odbędzie się 27 marca o godz. 18.00 w jego siedzibie przy ul. Ratajczaka 44 (II p.) w Poznaniu, umożliwia rezerwację wejściówek pod numerem tel.: 061 855 20 86 lub pocztą elektroniczną: teatr@osmego.art.pl
Zachęcam do uczestnictwa zaangażowanych w różne inicjatywy proekologiczne i miłośników przyrody, w tym zwłaszcza zainteresowanych szczegółowym rozpoznaniem problemów związanych z Doliną Rospudy.
Stefania Pruszyńska
________________________________________
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.