Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne w 97. rocznicę Polskiego Sejmu Dzielnicowego 3-5 grudnia 1918 organizuje w Poznaniu 5 grudnia Dzień Wielkopolski. W ramach wydarzenia zaplanowano w kinie „Apollo” Sejmik Wielkopolskich Regionalistów, ogłoszenie nominacji i wręczenie Nagrody Głównej WTK za rok 2015, dyskusję panelową „Wielokulturowa Wielkopolska?” oraz promocję książki R. Dziergwy „Dziedzictwo kulturowego pogranicza a tożsamość”.
Nad czym postanowiono się zastanowić i dlaczego właśnie w tej chwili, odpowiedzią mogą być zasygnalizowane przez Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne tezy wprowadzenia do dyskusji „Wielokulturowa Wielkopolska?”: „W dobie zachodzących przemian społeczno-kulturowych, towarzyszących takim zjawiskom jak postępująca globalizacja, współistnienie wielu systemów wartości i kultur czy odradzanie się regionalizmów, coraz częściej współczesny człowiek doświadcza różnorodności otaczającej go rzeczywistości, wobec której zmuszony jest przyjmować określone postawy i działania. Chcąc sprostać wyzwaniu, jakim jest funkcjonowanie w społeczeństwie wielokulturowym (zarówno w skali mikro-, jak i makrospołecznej), musimy przede wszystkim określić siebie samego, swoją tożsamość i przynależność, na nowo ułożyć relacje z innymi ludźmi, odnaleźć się w różnorodnych wymiarach – rodzinnym, lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim, europejskim, globalnym.
Koncepcja ta opiera się na teorii pluralizmu kulturowego, postulującego, że kultury grupowe powinny zarówno akceptować wspólne elementy w kulturze dominującej, jak i powinny też pozostawać z nią w ciągłym kontakcie i wprowadzać do niej nowe elementy ku pożytkowi wszystkich. Oznacza to, że zróżnicowanie kulturowe nie jest uznawane jako czynnik osłabiający państwo (społeczeństwo) lecz jako zjawisko korzystne, które przy odpowiednim podejściu zaowocuje powszechnymi korzyściami. Głównym celem tak rozumianej wielokulturowości jest zatem zagwarantowanie wszystkim grupom identycznej aprobaty i równych szans społecznych” – podaje reprezentujący Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne Stanisław Słopień, jednocześnie zapraszając wszystkich zainteresowanych do udziału w dyskusji.
Dyskusja ma się skupić na odpowiedziach na takie pytania, jak: „Czy współczesną Wielkopolskę możemy uznać za region kulturowy? Co oznacza wielokulturowość w przypadku Wielkopolski? Czy współczesną Wielkopolskę możemy uznać za region kulturowy? W jakich formach przejawiała się wielokulturowość w przeszłości Wielkopolski, a jak to wygląda obecnie? Co oznacza wielokulturowość w przypadku Wielkopolski? W jakich formach przejawiała się wielokulturowość w przeszłości Wielkopolski, a jak to wygląda obecnie? Czy wielokulturowość może stanowić szansę na przyszłość dla Wielkopolski?” − podają organizatorzy w nadesłanej informacji.
Główne wydarzenie Dnia Wielkopolski w kinie „Apollo” poprzedzi − msza św. w intencji Wielkopolan w 97. rocznicę Polskiego Sejmu Dzielnicowego 3-5 grudnia 1918, która rozpocznie się o godz. 12.45 w Farze Poznańskiej, ul. Gołębia 1, oraz o godz. 14.45 w pasażu kina „Apollo” w Poznaniu ul. Ratajczaka 18 − złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu w 97. rocznicę obrad pierwszego po latach niewoli polskiego Sejmu.
Stefania Pruszyńska
Program Dnia Wielkopolski 5 grudnia 2015
12.45 − Fara Poznańska ul. Gołębia 1 – msza św. w intencji Wielkopolan w 97. rocznicę Polskiego Sejmu Dzielnicowego 3-5 grudnia 1918
14.45 − kino „Apollo” w Poznaniu ul. Ratajczaka 18 (pasaż). Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu w 97. rocznicę obrad pierwszego po latach niewoli polskiego Sejmu.
15.00 − kino „Apollo” w Poznaniu, ul. Ratajczaka 18, sala Kameralna.
Sejmik Wielkopolskich Regionalistów
− ogłoszenie nominacji oraz wręczenie Nagrody Głównej WTK za rok 2015
− dyskusja panelowa „Wielokulturowa Wielkopolska?”
− promocja książki R. Dziergwy „Dziedzictwo kulturowego pogranicza a tożsamość”.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.