
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że zwiększona wycinka w Puszczy Białowieskiej naruszyła prawo UE, były minister środowiska Jan Szyszko (PiS) uważa za „wyśmienite wsparcie do dyskusji” nt. Natury 2000. Dodał, że wyrok skomentuje po szczegółowym zapoznaniu się z nim.
Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł 17 kwietnia br., że decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo Unii Europejskiej. Dodał, że wycinka nie mogła być uzasadniona bezprecedensową gradacją kornika drukarza.
Wyrok nie wiąże się z żadnymi karami finansowymi, bo Polska wycofała ciężki sprzęt z Puszczy. Gdyby jednak doszło do wznowienia wycinki, wówczas Komisja mogłaby wnioskować o sankcje finansowe.
Były minister środowiska Jan Szyszko powiedział PAP, że obecnie przebywa w podróży, odwiedzając różne miejsca w kraju, i nie miał okazji szczegółowo zapoznać się z wyrokiem Trybunału. Oznajmił, że wkrótce przeczyta obszerną dokumentację i odniesie się do sprawy. Szyszko uznał jednak decyzję Trybunału za „wyśmienite wsparcie do dyskusji”.
„To jest fakt, tak się stało, ja się z tym faktem zgadzam, natomiast uważam, że jest to wielkie forum do dyskusji. (…) to jest dobry moment, bo zaczniemy naprawdę dobrą, merytoryczną dyskusję na temat Natury 2000 i jej funkcjonowania”− powiedział Jan Szyszko.
„Ja bardzo się cieszę, że ukazało się to postanowienie, dlatego, że możemy już rzeczywiście rozpocząć dyskusję merytoryczną na temat przyszłości ochrony i istnienia zasobów przyrodniczych w jednoczącej się Europie” − mówił Szyszko.
Były minister środowiska powiedział, że w niektórych państwach Europy Zachodniej jest już jedynie 40 proc. rodzimych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, a „Polska jest krajem, który wszystko posiada, trzeba się raczej od Polski uczyć, a nie Polskę pouczać (…) z tego powodu Puszcza objęta jest inwentaryzacją”− powiedział Szyszko.
Jak mówił, na terenie Puszczy Białowieskiej jest 1400 powierzchni badawczych, na których pracuje 200 pracowników naukowych zbierających materiały do analiz statystycznych, z których część była prezentowana w Luksemburgu.
„Gdyby nie moja również działalność, to Natura 2000 byłaby w Unii zlikwidowana. Jestem ogromnym fanem Natury 2000 (…), która dotyczy konkretnych gatunków i liczebności, w związku z tym nie wszystkim to się podoba” − ocenił Szyszko.
Obecny minister środowiska Henryk Kowalczyk oświadczył po wtorkowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, że Polska uszanuje ogłoszony wyrok ws. Puszczy Białowieskiej oraz dodał, że wkrótce resort przekaże Komisji Europejskiej propozycje kompromisowych rozwiązań dot. ochrony puszczy.
Wyrok, kończy spór ciągnący się od 2016 r., został wydany przez Wielką Izbę Trybunału składającą się z 15 sędziów. Od orzeczenia nie ma odwołania.
Spór o sposób ochrony puszczy rozgorzał, kiedy pod koniec 2015 roku leśnicy zaproponowali zmianę dotychczasowego planu urządzenia lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża. Ówczesny minister środowiska Jan Szyszko pod koniec marca 2016 roku zaakceptował większy limit cięć dla Nadleśnictwa Białowieża. Aneks zakładał zwiększenie pozyskania drewna do 188 tys. metrów sześciennych w ciągu 10 lat − lata 2012-2021. Stary plan zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. m sześc. drewna w ciągu 10 lat.
Leśnicy, jak i ministerstwo tłumaczyli zwiększenie limitu gradacją kornika drukarza, który zaatakował setki tysięcy świerków, co z kolei spowodowało zamieranie cennych dla UE siedlisk przyrodniczych.
Trybunał uznał, że Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z dyrektyw siedliskowej i ptasiej. To właśnie zgodnie z dyrektywą siedliskową w 2007 roku Komisja Europejska zatwierdziła wyznaczenie obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. Stanowi on również „obszar specjalnej ochrony” ptaków wyznaczony zgodnie z dyrektywą ptasią. (PAP)
autor: Małgorzata Półtorak
mpt/ son/
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl PAP – Nauka w Polsce
Fot.: Stefania Pruszyńska, redakcja Portalu Autorskiego IMPRESJee.pl
Na fot. Pień starego drzewa
— Stefania Pruszyńska
Stefania Pruszyńska − Stefania Golenia. Redaktor, dziennikarka. Eseistka. Poetka. Aforystka i autorka utworów literackich wielu innych gatunków (m.in.: proza poetycka, utwory satyryczne, opowiadania, reportaże literackie i in.) oraz utworów sztuki plastycznej: obrazów, grafik, rysunków. Autorka recenzji, polemik, felietonów, rozmów, wywiadów, reportaży i fotoreportaży.
⇒ W REDAKCJACH I WYDAWNICTWACH OD 1989 ROKU. Etatowo w: niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000). → Od 2006 roku właścicielka-wydawca i redaktor naczelna Gazety Autorskiej „IMPRESJee” www.impresjeee.blox.pl , obecnie mającej nowy adres i nazwę: Gazeta Autorska IMPRESJee.pl www.impresjee.pl (nr 2190 w Rejestrze Prasy Regionalnej w SO w Poznaniu).
⇒ Także w różnych okresach: redaktor merytoryczna wydawnictw książkowych i redaktor-korektor różnych wydawnictw drukowanych, w tym prasy, oraz prac naukowych.
⇒ WE WSPÓŁPRACY w różnych okresach: z redakcjami prasy polonijnej (m.in. Londyn: „Dziennik Polski”, Hamburg: „Kurier”) i polską prasą kulturalną (m.in.: mies. „Welcome to Poznań”, Magazyn Muzyczny „Brzmienia”, mies. „Merkuriusz Polska”) oraz mediów środowiska literackiego i dziennikarskiego, min.: KSD, Oddziału Wielkopolskiego Związku Literatów Polskich czy „Protokołu Kulturalnego”.
⇒ TWÓRCZOŚĆ ARTYSTYCZNA.
→ LITERACKA. PUBLIKACJE: zbiór poetycki „Szepty dalekobieżne” (San Franisco 2009, wydanie autorskie), publikacje utworów poetyckich w: książkach innych autorów, czasopismach kulturalnych, np. „Protokół Kulturalny”, „Welcome to Poznań”, „Merkuriusz Polska”; mediach internetowych: Gazeta Autorska IMPRESJee.pl, witryna Poezja, Stefania Pruszyńska, antologiach poezji współczesnej polsko-niemieckiej, polsko-francuskiej, polsko-angielskiej wyd. przez Fundację: „Jak podanie ręki” i Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich.
→ PREZENTACJE POETYCKIE, LITERACKIE − w wielu polskich placówkach kult. m.in.: w klubie ZAK, na festiwalach kulturalnych m.in. w: Nieszawie, Ludwikowie, Poznaniu; Radiu Emaus w audycji poetyckiej „Posłuchaj bicia serca”, Klubie Literackim „Dąbrówka”, Domu Bretanii, Domu Romskim, na literackich spotkaniach integracyjnych podczas cyklicznych Światowych Spotkań z Kulturą Romską, w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu w ramach prezentacji poetyckich podczas koncertu Europejskiej Orkiestry Romskiej (20.08.2017 r.), na organizowanych przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich: II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej (Poznań, Piła 2018) i Aforystykonie (Kalisz 2018) oraz III Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej (Poznań, październik 2019); festynie Dwujęzycznego LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu. Poza Polską − w Grecji, na Krecie: w Rethymno i Adelinos Kampos (2010 r.).
⇒ TWÓRCZOŚĆ PLASTYCZNA.
→ W PUBLIKACJACH: rysunki satyryczne w Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 -1991); grafiki, rysunki m.in.: w miesięczniku „Welcome to Poznań”, w swoim autorskim zbiorze poetyckim pt. „Szepty dalekobieżne” (San Franisco 2009) i m.in. na okładkach książek poetyckich (Lednickiej Wiosny Poetyckiej i książce − oprac. prof. Jana Grada „Lednicka Wiosna Poetycka 1997 − 2015”), Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” (od 2006 do kwietnia 2019), w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl (aktualnie) oraz własnych autorskich witrynach artystycznych: ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska i Poezja, Stefania Pruszyńska (od 2007 do kwietnia 2019).
→ NA WYSTAWACH MASTRiN: w Pałacu Działyńskich w Poznaniu i Bibliotece Publicznej w Buku; na wystawie okołokoncertowej − w Auli UAM w Poznaniu (20.08.2017).
→ PREZENTACJE za granicą − w Rethymno i Adelianos Kampos na Krecie (2010 r.) i w Klubie Literackim „Dąbrówka” w Poznaniu (2011, 2013, 2017 r.).
⇒ NAGRODY → W kategorii: Redakcja „Dziennikarskie Koziołki 2017” − jako indywidualna realizatorka i reprezentantka własnego czasopisma internetowego IMPRESJee.pl www.impresjee.pl, przyznane przez Wielkopolski Oddział SDRP – Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej, skupiającego dziennikarzy i zarazem aktywnych w nim przedstawicieli środowiska literackiego i innych środowisk artystycznych, wręczone 9 maja 2017 r. podczas gali laureatów na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
→ W 1996 r. nagroda miesięcznika kulturalnego „Arkusz”, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” − za felieton (o łysych...)⇒ ANIMACJE KULTURALNE w ramach m.in. akcji własnej redakcji czy indywidualnych artystycznych, w tym w Internecie.
⇒ POGLĄDY. Zwolenniczka dialogu kultur. Od co najmniej 2006 roku nawiązuje do różnych aspektów tego dialogu w swoich publikacjach różnych gatunków czy też z uwagi na ten aspekt dialogowy zamieszcza artykuły innych autorów w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl www.impresjee.pl
⇒ NAUKA. Wiedzę akademicką zdobywała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
********************************************************