Kto nie miał dotąd okazji poznać różnych a fascynujących barw kultury muzycznej Cyganów bałkańskich, hiszpańskich, rosyjskich czy charakterystycznej dla Sintów i nie smakował żywiołów tej muzyki, nie sięgał po współczesne aranżacje inspirowane starymi pieśniami cygańskimi i nie wsłuchiwał się w romantyczne pieśni rosyjskich Cyganów – w najbliższą sobotę, 26 sierpnia, będzie mógł w parku Wilsona w Poznaniu raczyć się do syta wszystkimi tymi specjałami. Na stole biesiadnym tej uczty dla ducha, którym stanie się muszla koncertowa, pojawią się serwowane w obfitości: cygańska muzyka, śpiew i taniec.
W XI Światowych Spotkaniach z Kulturą Romską wystąpią artyści mający w swoich biografiach estradowych wiele koncertów, laurów, uznani za znakomitości: zespół Perła i Bracia, Katarzyna Gurak, zespół Romanca i Liza.
Perła i Bracia – zespół wokalno-instrumentalno-taneczny. Repertuarem tej grupy i zarazem jej specjalnością jest oryginalna muzyka romska. Liderka zespołu, której romskie imię brzmi Perła, wraz z mężem specjalizuje się w wyszukiwaniu, zapisywaniu, aranżowaniu i wykonywaniu tradycyjnych utworów romskich.
Katarzyna Gurak. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w zespole „Terne Blumy” z Mielca w 2008 roku. Jej pasją jest taniec cygański, flamenco oraz bollywood. Swoje umiejętności doskonaliła podczas warsztatów prowadzonych przez uznane tancerki tj.; Annę Dębicką, Radosławę Bogusławską oraz Bogumiłę Delimatę. Razem z zespołem występowała na wielu festiwalach, przeglądach czy dniach kultury romskiej. Zdobywała kolejne doświadczenia pracując jako choreograf romskiego zespołu „Romano Ław” z Tarnowa, prowadziła również warsztaty tańca cygańskiego dla młodzieży w projekcie „Tarnów – trzy kultury”. Na chwilę obecną tworzy swój własny zespół w Mielcu. Miała przyjemność zatańczyć dla Pary Prezydenckiej w warszawskim Belwederze. W czerwcu tego roku zajęła I miejsce podczas VIII Mistrzostw Europy Wschodniej Tańca Orientalnego, na których zaprezentowała taniec cygański. Tydzień temu już piąty rok z rzędu wystąpiła jako solistka na Festiwalu „Muzyka Łagodzi Obyczaje” w Gorzowie Wielkopolskim. Na co dzień jest studentką II roku prawa, lecz to właśnie z tańcem chciałaby wiązać swoją przyszłość.
Zespół Romanca tworzą młodzi artyści kipiący żywiołowością. Wykonują tradycyjną muzykę romską na klasycznych instrumentach. Komponują własne utwory, z których wiele stało się przebojami telewizyjnymi i radiowymi (np. „Życie jest chwilą”). W zespole występują urokliwe i uzdolnione tancerki i wokalistki. Lider zespołu Roland Bilicki wywodzi się z rodu o silnych tradycjach muzycznych. Komponuje i gra na skrzypcach i na gitarze oraz śpiewa. Muzyka tego zespołu porywa do tańca.
Liza (Elizaveta Kotlyarenko) jest obecnie jedną z największych gwiazd muzyki cygańskiej w Polsce. Podczas koncertu w parku Wilsona wykona nie tylko romanse rosyjskich Romów, lecz także muzykę Romów bałkańskich, własne kompozycje i znane przeboje muzyki cygańskiej. Artystka wywodzi się z rodziny muzyków. Jej ojciec występował w słynnym moskiewskim Teatrze „Romen”.
Wystawa „Życie kulturalne poznańskich Romów”. Muzyka, śpiew i tańce wraz z akcentami romskiej kultury materialnej stworzą pejzaż, którego scenografię zaakcentuje wóz cygański. Wóz ten dojedzie z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Pojawią się też w pobliżu muszli koncertowej w parku Wilsona jako obiekty wystawowe różne pamiątki, dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, które swoim i ich autorów istnieniem są wpisane w życie kulturalne poznańskich Romów.
Stefania Pruszyńska
XI Światowe Spotkania z Kulturą Romską rozpoczną się 26 sierpnia, w sobotę, gdy zegary wybiją godzinę 14.oo.
Organizatorzy: Światowa Izba Lordów Romskich z Fundacją „Bahtałe Roma” zapraszają Państwa do parku Wilsona w Poznaniu. Wstęp na festiwal jest wolny.
A oto program artystyczny:
godz. 14.00 – inauguracja
godz. 14.15 – zespół Perła i Bracia
godz. 15.30 – Katarzyna Gurak – 2 tańce solo
godz. 15.45 – zespół Romanca
godz. 17.00 – Katarzyna Gurak – 2 tańce solo
godz. 17.15 – 18.30 – Liza
Godz. 18.30 – uroczysty finał
Autor plakatu: Delfin Łakatosz
Plakat i program: Organizator
Fot. i inf.: Organizator
Ikona, zbiorowa animowana, opracowanie graficzne: Stefania Pruszyńska
Wprowadził: Admin Azimp