
Fundacja „Bahtałe Roma” ma dla Państwa wyjątkową, letnią propozycję na niedzielne popołudnie – festiwal cygańskiej muzyki i tańca pod nazwą „XIII Światowe Spotkania z Kulturą Romską”, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 25 sierpnia 2019 r. w parku Wilsona w Poznaniu w godz. od 12.00 do 18.00.
W świat kultury romskiej, muzyki i tańców cygańskich wprowadzą widzów i słuchaczy znane i uznane zespoły cygańskie, takie jak: „Miro Iło”, „Perła i Bracia”, Liza oraz Anton Conka ze swoim zespołem. Festiwal będzie wyjątkową okazją, by posłuchać m.in. cymbałów węgierskich – unikatowego instrumentu o wyjątkowym brzmieniu i fakturze, na którym zagra wirtuoz – Anton Conka ze Słowacji. Wystąpi ponadto Giselle Czureja − młoda adeptka sztuki wokalnej.
Z kolei rozmiłowanych w tańcu i zainteresowanych poznaniem i nauczeniem się podstawowych kroków tańców romskich zachęcamy do udziału w miniwarsztatach tanecznych, które poprowadzi podczas festiwalu Hanka Krajnik.
Zapraszamy serdecznie na tegoroczny festiwal wszystkich miłośników kultury, a szczególnie − kultury romskiej.
Wstęp jest wolny!
A oto biogramy artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznych XIII Światowych Spotkań z Kulturą Romską w Poznaniu
Liza − gwiazda muzyki cygańskiej, niezwykle utalentowana i wszechstronnie uzdolniona. Artystka ta śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim oraz hiszpańskim, tańczy, sama pisze teksty i komponuje muzykę.

Pochodzi z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburga. Ojciec Lizy występował w moskiewskim Teatrze Romen. Z zespołem tym Liza debiutowała na scenie u boku swej utalentowanej siostry Rossity − tancerki i choreografki oraz brata Nicolasa. Już jako mała dziewczynka zagrała w rosyjskim filmie „Cyganka Aza”. Jej wrodzony talent muzyczny od lat dziecięcych artystki był pielęgnowany przez jej artystyczną rodzinę.
Liza świetnie odnajduje się w folklorze romskim, aczkolwiek nie ogranicza się tylko do tego rodzaju muzyki. Popis swoich umiejętności dała, nagrywając tytułową piosenkę z Kasią Nosowską do filmu Bogusława Lindy „Jasne błękitne okna” w 2006 roku. Liza uwielbia jazz i chętnie śpiewa również utwory jazzowe. Taki właśnie charakter mają piosenki nagrane z Mateuszem Pospieszalskim na jego płycie MP3.
W 2014 roku w Teatrze „Syrena” premierę miał spektakl z udziałem Lizy pt. „Romanse rosyjskie i cygańskie”. W 2016 roku odbyła się premiera drugiej solowej płyty Lizy pt. „Cygańskie Serce”. W tym samym roku Liza wystąpiła wraz z Sylwią Nowicką na „Wielkiej Gali Tenorów” w Ciechocinku pod dyrekcją Dariusza Stachury.
W 2018 r. Liza nagrała piosenkę w duecie z Ivanem Komarenko pt. „Twoje jutro”. Obecnie pracuje nad pierwszą płytą w języku polskim. W niedzielę zaśpiewa dla nas swoje największe przeboje.
Anton Conka – genialny wirtuoz cymbałów węgierskich, multiinstrumentalista grający również na klarnecie, akordeonie i fortepianie. Urodził się w Czechach w rodzinie utalentowanych muzycznie. Koncertuje w Polsce i w wielu krajach na świecie, a najczęściej w Belgii, Słowacji i Czechach.

Jego wirtuozeria w grze na cymbałach i wiele innych atutów jego talentu, radość muzykowania, umiejętności współgry z innymi muzykami, a do tego skromność – to niewątpliwe cechy osobowości sceny muzycznej. Specjalizuje się w folklorze Romów węgierskich i klasyce. W swoim dorobku artystycznym ma już kilka płyt CD nagranych wspólnie z innymi znakomitymi muzykami.
Perła i Bracia − zespół jest prawdziwą perłą w koronie romskiej muzyki wokalno-instrumentalnej polskich Romów. Formacja powstała w 1997 roku. Perła to imię wokalistki, liderki zespołu. Jak wskazuje imię – Perła jest ozdobą zespołu. Jest też jedną z najbardziej znaczących postaci muzyki romskiej w Polsce. Muzyka jest jej życiową pasją, już od dziecka śpiewała i tańczyła. Większości pieśni, które obecnie wykonuje, nauczyła się w swoim rodzinnym domu.

Na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce. Nadzoruje program, którego celem jest tworzenie i prowadzenie świetlic integracyjnych dla dzieci w województwach mazowieckim i łódzkim. Zajmuje się działaniami, które mają wyrównać braki edukacyjne u dzieci romskich. Czyni wiele, aby włączyć Romów w życie społeczności lokalnej. Od ok. 20 lat organizuje z ramienia MSWiA Ogólnopolski Konkurs dla Uczniów Romskich Uzdolnionych Artystycznie.
Braćmi nazywa Perła muzyków grających w swoim zespole. Razem podróżują i koncertują po świecie. Zespół występuje zawsze na żywo. Przywiązuje dużą wagę do tradycji romskiej. „Perła i Bracia” podziwiani są zwłaszcza za piękne wykonania tradycyjnych pieśni romskich. Dzięki zespołowi możemy wsłuchać się w autentyczne dźwięki romskiej muzyki wokalno-instrumentalnej. Występy zespołu podziwiają ludzie na całym świecie. W 2000 roku we współpracy z Radiem Łódź zespół nagrał płytę z najstarszymi utworami romskimi. Występowali na wielu festiwalach muzyki etnicznej, w tym – na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romów „Romane Dyvesa” w Gorzowie Wielkopolskim czy Festiwalu Muzyki Romów w Ciechocinku.
Fot. plakat, informacje: Organizator cyklicznych, a tegorocznych już XIII Światowych Spotkań z Kulturą Romską − Fundacja „Bahtałe Roma”
Oprac.: Redakcja Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl − patrona medialnego XIII Światowych Spotkań z Kulturą Romską
— Stefania Pruszyńska
Stefania Pruszyńska (Stefania Golenia). Redaktor-dziennikarka, autorka publikacji wielu gatunków. Poetka, autorka utworów wielu gatunków literackich (eseje, poezja, aforyzmy, satyra, opowiadania, reportaż literacki itp.) i sztuki plastycznej. Redaktor naczelna, właścicielka-wydawca Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl
⇒⇒⇒ OD 1989 r. W REDAKCJACH i WYDAWNICTWACH. Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), polsko-amerykańskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej” (1996 – 2000) i tygodniku „Wprost” (1996 – 2000), aktualnie redaguje Gazetę Autorską IMPRESJee.pl (od 2006 r.) ⇒⇒⇒ Także w różnych okresach: redaktor merytoryczna polskich wydawnictw książkowych i redaktor-korektor różnych wydawnictw drukowanych, w tym prasy polskojęzycznej, a także wademeków w kilku językach europejskich, oraz prac naukowych czy w ramach pracy w wydawnictwach równocześnie: przedstawicielka wydawnictwa na stoisku firmowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich lub specjalistka-przedstawicielka ds. kontaktów z mediami. ⇒⇒⇒ W latach studenckich i nieco później (do 1989): asystent antykwarski w PP „Desa”, analityk w laboratorium bakteriologii WZSChPiG.
⇒⇒⇒ W RÓŻNYCH OKRESACH WE WSPÓŁPRACY REDAKTORSKIEJ, PUBLICYSTYCZNEJ, AUTORSKIEJ, INFORMACYJNEJ: z prasą polonijną, np. dwutygodnikiem „Kurier”, Hamburg (1993 – 2010) czy np. z „Dziennikiem Polskim” (Londyn) i tytułami wydawanymi w Polsce, m.in. z: „Welcome to Poznań”, „Merkuriuszem Polska”, „Forum Wielkopolski”, „Aspektami Kulturalnymi”, Magazynem Muzycznym „Brzmienia”, „ABC”, „Protokołem Kulturalnym” oraz z redakcjami czasopism i portali środowisk dziennikarskich i literackich, w tym aktualnie: drukowanego i witryny prezentacyjnej „Protokołu Kulturalnego” i Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich ⇒⇒⇒Także redaktor merytoryczna rzadkich tematycznie publikacji książkowych, np. „Księga romska” Władysława Iszkiewicza. Również redaktor-korektor: prasy drukowanej (miesięczniki), publikacji książkowych, monografii (artyści), m.in. Rafała Boettnera-Łubowskiego, „W kręgu światła i koloru. O twórczości Edmunda Łubowskiego”, książek Lednickiej Wiosny Poetyckiej, w tym oprac. Jana Grada „W gaju poezji”, albumów artyst., np. „Orły polskie. Rzeźby w drewnie” Henryka Zięby, biuletynów szkół wyższych (np. „Studenckie Graffiti”) czy prac naukowych i innych, w tym we współpracy z uczelniami wyższymi: Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, WSB, ze Związkiem Literatów Polskich czy fundacjami. *** Ponadto: animatorka kulturalna, realizatorka publikacji patronackich i akcji własnych oraz w ramach redagowanej Gazety Autorskiej „IMPRESJee”, aktualnie: Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl
⇒⇒⇒ Od 2006 r. – redaktor naczelna, wydawca i realizatorka eksperymentalnie założonej na platformie Blox.pl Gazety Autorskiej „IMPRESJee”www.impresjeee.blox.pl, nr 2190 w Rejestrze Prasy Regionalnej w SO w Poznaniu, obecnie mającej nowy adres i nazwę: Gazeta Autorska IMPRESJee.pl www.impresjee.pl * (scala zasoby Portalu Autorskiego IMPRESJee.pl z zasobami Gazety Autorskiej „IMPRESJee”). ******* Scalanie zasobów 2 mediów jest rezultatem zamknięcia przez Agorę SA w dniu 29 kwietnia 2019 r. platformy Blox.pl, na której redagowała: Gazetę Autorską „IMPRESJee” www.impresjeee.blox.pl (ok. 7,7 mln wizyt Czytelników, na TOP 1000 Blox.pl – 1. miejsce w kategorii: Prasa i Media i 1. miejsce w kategorii: Media); własne witryny artystyczne: poetycką: Poezja, Stefania Pruszyńska (ok. 570 tys. wizyt) i ArtGrafPoeFoto oraz podstrony, witryny specjalne tematyczne.
⇒⇒⇒ II. TWÓRCZOŚĆ LITERACKA-POETYCKA i PLASTYCZNA: POEZJA, ESEJE, AFORYZMY, UTWORY SATYRYCZNE, SATYROPODOBNE I INNE. *** PUBLIKACJE. Wcześniejsze: rozproszone od lat 80 i z 90. Najnowsze: w książce „Kalisz stolicą aforyzmu” (2020), „Protokole Kulturalnym” (nr 69); w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl www.impresjee.pl; w polsko-niemieckiej antologii polskiej poezji IV – Anthologie der polnischen Lyrik IV „Jak podanie ręki” – „Wie ein Haendedruck” (wyd.: Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, 2018); w polsko-francuskiej Antologii poezji współczesnej X „Jak podanie ręki” – „Comme serrer la main” (wyd.: Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, 2018), antologii „Po-tyczki aforystów”, III, wyd. Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich 2018; w polsko-angielskiej Antologii poezji „Jak podanie ręki” − Anhology of contemporatory poetry „Like The Hand of Friendship”; we własnych autorskich portalach artystycznych: Poezja, Stefania Pruszyńska oraz: ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska; własnym autorskim zbiorze poetyckim „Szepty dalekobieżne” (San Francisco 2009); w czasopismach, m.in.: „Welcome to Poznań”, „Merkuriusz Polska”, „Protokół Kulturalny”; prasie internetowej: Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl; w wydawnictwach książkowych innych autorów (np. książce autobiograficznej Miklosza Deki Czurei, Króla Czardasza, wirtuoza skrzypiec).
***PREZENTACJE LITERACKIE. Od 2007 r. na wielu spotkaniach literackich czy festiwalach, w wielu miejscach na wydarzeniach w Poznaniu (m.in. w Domu Bretanii, Domu Romskim, klubie ZAK) i w regionie Wielkopolski (w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykówku, na plenerowych imprezach kulturalnych np. w parku przypałacowym w Nieszawie czy w Ludwikowie); za granicą, m.in. na Krecie (2010 r.); w Radiu Emaus (2012); na spotkaniach literackich w Klubie Literackim „Dąbrówka” (2011, 2013 i 2017); w Auli UAM w Poznaniu (20 sierpnia 2017); w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (listopad 2018); podczas II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich: (Piła, październik 2018 r.) i na „Aforystykonie”, organizowanych przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich (Kalisz, 30 listopada 2018), na festynie w Dwujęzycznym LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu (październik 2019); podczas III Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej (październik 2019). ***WYSTAWY I PREZENTACJE PRAC PLASTYCZNYCH: VIII MASTRiN pn. Harmonia w Pałacu Działyńskich w Poznaniu (2011); w Bibliotece Publicznej w Buku (2012), w Auli UAM 20 sierpnia 2017 r., w Wielkopolskim Urz. Woj. (grudzień 2017); w Klubie Literackim „Dąbrówka” (2013, 2017), wcześniej podczas spotkań autorskich m.in. na Krecie – w Rethymno i Adelianos Kampos (2010); ***PUBLIKACJE GRAFIK, RYSUNKÓW. Najnowsze: „Kalisz stolicą aforyzmu” (2020). Najstarsze: Rysunki satyryczne w Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1990 - 1991); grafiki w autorskim zbiorze swoich wierszy „Szepty dalekobieżne”; na okładkach książek (Lednickiej Wiosny Poetyckiej: „Żeby marzyć”, „W Gaju Poezji. Lednicka Wiosna Poetycka 1997 – 2015” w oprac. prof. Jana Grada – w ramach współpracy ze Związkiem Literatów Polskich; w prasie drukowanej (np. „Welcome to Poznań”) i Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl oraz we własnych artystycznych witrynach autorskich: ArtGrafPoeFoto i Poezja, Stefania Pruszyńska. ⇒⇒⇒NAGRODY, CERTYFIKATY. Nagroda w konkursie na felieton „Arkusza” – miesięcznika kulturalnego, wyd. przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996 r.); Dziennikarskie Koziołki 2017 w kategorii: Redakcja, przyznane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (wręczone 9 maja 2017 r. na gali w Wydziale NP i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza).
Certyfikaty: US WEST Polska – specjalistka ds. konsultacji * Z ekonomii społecznej – BO Doradztwa i Edukacji pod egidą Europejskiego Funduszu Społecznego *** NAUKA. Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie Adama Mickiewicza i Akademii Ekonomicznej ***POGLĄDY. Jest zwolenniczką rozwoju dialogu kultur.