Podczas tegorocznej uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Romów, kontynuującej wieloletnią tradycję organizacji tego święta w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim gości i obserwatorów witał wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia. Z koncertem wystąpili Miklosz Deki Czureja ze swoją wnuczką Gisell-Esterą i synem Markiem.
Otwarto też wystawę „Romowie w Polsce”, na której znalazły się fotografie i eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. A dla wyrażenia zainteresowania i sympatii dla młodych talentów romskich – pomyślano o pokazie katastroficznego filmu o Poznaniu autorstwa Delfina Łakatosza.
Do WUW na święto Romów, obchodzone 8 kwietnia – dla upamiętnienia spotkania Romów z całej Europy, które się odbyło w Orpington pod Londynem w 1971 r. jako forma manifestacji obecności i praw politycznych i społecznych tego narodu, utworzenia Międzynarodowej Rady Romów i zatwierdzenia romskiej flagi – przybyli: Arkady Fiedler – poseł na Sejm RP, członek sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych, Elżbieta Walkowiak – wielkopolski kurator oświaty, Marek Sternalski – dyrektor biura Filipa Kaczmarka – posła do Parlamentu Europejskiego i członka Grupy Roboczej ds. Romów w Parlamencie Europejskim, Mieczysław Ferenz – członek zarządu powiatu poznańskiego oraz Włodzimierz Kałek – dyrektor MOPR w Poznaniu.
Głównymi postaciami tego spotkania byli reprezentanci środowiska romskiego, m.in.: Anna Markowska prezes Fundacji „Bahtałe Roma”, muzycy romscy: wirtuoz skrzypiec „Król Czardasza” Miklosz Deki Czureja z wnuczką Gisell – Esterą (która zagrała na małych specjalnych skrzypcach i zaśpiewała) oraz synem Markiem Czureją, Gabriela Toboła, prezes fundacji „Ars Bonitas”, Józef Łakatosz prezes Fundacji Romów, Robert Łakatosz i Róża Łakatosz z synem Delfinem i córką Noemi.
Miklosz Deki Czureja nie tylko mówił mistrzowskimi brzmieniami swoich skrzypiec, lecz również wygłosił krótką odezwę do Romów:
„Bracia i Siostry, Romowie! Dążymy do samozagłady, do samounicestwienia się. Bez nauki, bez włączenia się w życie społeczne chodzimy własnymi drogami. Dokąd? Donikąd lub do kryminału. Romowie, łączcie się w świadomości polepszenia bytu swego narodu poprzez naukę i realizację różnych projektów niosących ten naród na wyższy poziom społeczny”.
Odezwa Miklosza Deki Czurei wyrażała reakcję na sytuację Romów, o której nadal trudno mówić z optymizmem. Mimo różnych inicjatyw, starań z myślą o nich, ich wykształceniu i koniecznej poprawie ich pozycji społecznej i egzystencjalnej. Echem poetyckim tej refleksji był wiersz Róży Łakatosz, który przeczytała ona dla obecnych w holu WUW – miejscu uroczystości.
Puentą artystyczną tego spotkania był specjalny pokaz filmowy. Delfin Łakatosz, romski stypendysta i laureat konkursów plastycznych, zmierzający do coraz to nowych realizacji, zaskoczył wszystkich swoim obrazem „Poznań 2012”, nakręconym tabletem i zrealizowanym wraz z siostrą Noemi Łakatosz, podobnie utalentowaną plastycznie, a także, jak się okazało – aktorsko. Wizja katastrofy w Poznaniu, z wykorzystaniem różnych technik, w tym, animacyjnych, śmiało i dynamicznie poprowadzona przez Delfina wokół obiektów Starego Rynku i okolicy, a zwłaszcza zapowiedź kolejnej realizacji filmowej – usposobiły Arkadego Fiedlera do krótkiego komentarza: „To prezydent Poznania Ryszard Grobelny będzie się miał o co martwić!”.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.