Stanu kondycji ludzkiej nie może wyznaczać kalendarz świadczeń ZUS, choć w pojęciu wielu przede wszystkim takie jest kryterium obowiązujące, jakie przyjęto dla beneficjentów tej instytucji. To swoisty rozgardiasz psychologiczny czy mentalny, który przypomina kastowość w Indiach.
Panowie po 65. roku życia i panie po 60. roku życia mieliby się stawać nagle – wbrew ich nieustającemu temperamentowi czy nawet ciągle rosnącej witalności – ledwo co trzymającymi się w całości staruszkami. Ledwo co świadomymi. W pełni już pogrążonymi w półśnie mumiami na jawie, po niespodziewanej amputacji żywiołów pogodnego ducha, marzeń, pragnień i możliwości ich spełnienia. A gdyby wbiegali nadal chyżo na schody i pokonywaliby kolejne stopnie o grozo! na przykład w rytmach rumby czy salsy, to trzeba by koniecznie uznać, że tak się zachowują z powodu postępującej demencji, która uniemożliwia im sprostanie normom i wymogom majestatyczności czy statecznego sposobu bycia.
Z namaszczeniem mojej słonecznej natury, a więc egzotycznej, apeluję do każdego, gdy zezwolisz na doklejenie samej sobie czy samemu sobie i innym etykietki udręczonej Senioriny czy udręczonego Seniora, co jest możliwe w dowolnej porze życia, zwłaszcza dla utalentowanych aktorsko, i zaraz też zamiast uznawać sens i wartość głębokiej a mocodajnej refleksji – zaczniesz utyskiwać, chandryczyć, tetryczeć, przyjmować miary schyłku − lepiej zerwij wszystkie poziomki z choinki postawionej na najwyższym wieżowcu, złap zająca ukrytego w kieszeni ludojada, wypij beczkę jogurtu lub zaczerpnij uśmiech z uśmiechów wszystkich ludzi na świecie. Nawet w ostateczności zagwiżdż z orkanem miotającym palmami… albo zakpij z podobnego emocjonalnego orkanu w sobie i go pokonaj. Nie trać panowania nad żywiołami, ich rozkwit zależy przede wszystkim od ciebie.
Unicestwiaj zaś zawsze uśmiech triumfu nad sobą konstruktorów-utrwalaczy nieprzyjaznych tobie stereotypów: o starości i innych pokrewnych wszelkim manierom, za którymi skrywa się ciągotka niektórych nacji czy osób do narzucania jakiejś z kolei nowej, podobnej w skutkach jak znana w Indiach, formy kastowości.
I stukaj do swoich myśli o to, co trwa w Tobie niezmiennie od dzieciństwa i sprzyja odnalezieniu przez ciebie wszystkiego, co zdławiły: presja, negatywna sugestia czy narzucone sztywne stereotypy.
I wiedz, że działanie negatywów, etykiet nazewniczych czy tradycyjnie podtrzymywanych stereotypów jest podstępne, ma bardzo zły wpływ na samopoczucie, poczucie pełni i swobody, indywidualizmu. Ma cechy stygmatyzacji.
A gdy już przedrzesz się przez te cienie – przekonasz się szybko, poczuwszy ulgę, że to, czego poszukiwałeś, jest z tej pogody, która trwa w Tobie. I jest słoneczne, gdy je zechcesz karmić zachwytem. A zarówno talent do zachwytu tym, co na zachwyt zasługuje, jak i sprzeciwu wobec form zniewalania ciebie absurdami, w tym stygmatyzacją nazewniczą czy inną − zawsze możesz wyrwać z drzemki!
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.